II. meşrutiyet Dönemi'nde bir mizah gazetesi: kâhya kadın
A humor newspaper in the 2nd constitutional period: Kâhya Kadın
  1. Tez No: 929163
  2. Yazar: FİLİZ DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Osmanlının modernleşme sürecinde etkisi son derece önemli olan basın, pek çok edebi türün ortaya çıkmasında, kullanılmasında; Batılı fikirlerin, yaklaşımların tanınmasında ve yaygınlık kazanmasında büyük rol oynamıştır. Mizah ürünlerinin ortaya çıkmasında ve modern mizah anlayışının gelişmesine, ilerlemesine yazılı basın öncülük etmiştir. Yazılı mizah ürünlerinin ortaya çıkması, geleneksel mizah anlayışını ve yapısını çeşitlendirmekle birlikte geleneksel mizah anlayışına hız kazandırmıştır. Tanzimat'la birlikte hızlı bir toplumsal değişim süreci içine giren Osmanlı Devleti'nde Batılılaşma/modernleşme ekseninde beliren değişimler, mizaha zengin bir malzeme sunmuştur.“II. Meşrutiyet Dönemi'nde Bir Mizah Gazetesi: Kâhya Kadın”adlı bu çalışmada 1910 yılında dili Osmanlıca olan, her sayısı dört sayfadan oluşmak üzere sekiz sayı olarak yayımlanmış bir gazetenin tanıtımı ve Türkiye Türkçesi gramerine uygun olarak Latin harflere transkribinin yapılması amaçlanmıştır. Daha önce latin harflere transkribi yapılmamış olan bu gazetenin içeriğinin özellikle Dilbilimi ve dil araştırmacılarına orijinal bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir. Gazetenin tanıtımı yapılırken“ Kâhya Kadın”gazetesinin kapak düzeni, yayın tarihleri, kaç sayı yayımlandığı, basıldığı matbaa, fiyat bilgisi, yazarları, metin türleri, yazı başlıkları, bu başlıklara konu olan durumlar ele alınmıştır. Bir mizah gazetesi tanıtımı yapılırken yayımlanmış olduğu dönemin özelliklerine de değinmenin faydalı olacağı düşünülerek, Osmanlı Dönemi basın ve mizah kültürü de bu çalışmaya konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The press, which had a very important effect on the modernization process of the Ottoman Empire, played a major role in the emergence and use of many literary genres; in the recognition and spread of Western ideas and approaches. The written press pioneered the emergence of humor products and the development and advancement of the modern sense of humor. The emergence of written humor products diversified the traditional sense of humor and its structure, and accelerated the traditional sense of humor. The changes that emerged in the Ottoman Empire, which entered a period of rapid social change with the Tanzimat, on the axis of Westernization/modernization provided a rich material for humor. This study titled“A Humor Newspaper in the Second Constitutional Era: Kâhya Kadın”aims to introduce a newspaper published in 1910 in Ottoman Turkish, each issue consisting of four pages, as eight issues, and to transcribe it into Latin letters in accordance with the grammar of Turkish. It is believed that the content of this newspaper, which has not been transcribed into Latin letters before, will constitute an original source especially for linguistics and language researchers. While introducing the newspaper, the cover layout of the“Kâhya Kadın”newspaper, its publication dates, the number of issues published, the printing house where it was printed, price information, writers, text types, article titles, and the situations that are the subject of these titles were discussed. While introducing a humor newspaper, it was thought that it would be useful to touch upon the characteristics of the period in which it was published, and the press and humor culture of the Ottoman Period were also included in this study.