Göçmenlerde algılanan ayrımcılık ve depresyon ilişkisi: Psikolojik dayanıklılığın ve sosyal desteğin rolü
Perceived discrimination and depression relationship in immigrants: The role of psychological resilience and social support
- Tez No: 929162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, göçmenlerde algılanan ayrımcılık ile depresyon ilişkisinde psikolojik dayanıklılığın ve sosyal desteğin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini, Mersin Üniversitesi'nde öğrenim gören 200 göçmen öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Algılanan Bireysel Ayrımcılık Ölçeği (ABAÖ), Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, min - max değerleri, ölçekler arası ilişkinin analizi için Pearson Korelasyon analizi, gruplar arası karşılaştırma için bağımsız örneklem t-testi yordayıcıyı etkiyi değerlendirmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların puan ortalamaları BDE:14.11±9,24, ABAÖ:21.66±8.30, CDPSÖ:59.10±19.07 ve ÇBASDÖ:48.17±17.22 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role of psychological resilience and social support in the relationship between perceived discrimination and depression in immigrants. The sample of the study consisted of 200 immigrant students enrolled at Mersin University. Data were collected using a personal information form, Beck Depression Inventory (BDI), Perceived Individual Discrimination Scale (PIDS), Connor-Davidson Psychological Resilience Scale (CD-RISC), and Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS). The data were analyzed using SPSS 24.0 software. Descriptive statistics, including percentages, arithmetic mean, standard deviation, and minimum-maximum values, were used for data evaluation. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between scales, independent sample t-tests for group comparisons, and regression analysis to assess the predictive effect. The average scores of the participants were determined as follows: BDI: 14.11±9.24, PIDS: 21.66±8.30, CD-RISC: 59.10±19.07, and MPSSS: 48.17±17.22.