Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin 21.yüzyıl becerilerine ilişkin yeterlik algıları
Efficiency perceptions of religious culture and ethics teachers regarding 21st century skills
  1. Tez No: 929164
  2. Yazar: MİHRİBAN BETÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bilgi ve teknoloji çağına uyum sağlamak bazı becerilerin kazanılmasıyla mümkündür. 21. yüzyıl becerileri olarak isimlendirilen bu beceriler bireyin öğrenmede aktif olmasında ve yaşadığı topluma katkı sağlamasında önemli rol oynamaktadır. Bilgiyi doğru yerde kullanan, analiz ve sentez yapabilen bireylerin yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Eleştirel düşünme ve yaratıcılık, iletişim ve medya okuryazarlığı, sosyal-kültürel beceriler ve liderlik gibi beceriler Millî Eğitim Bakanlığı'nın daha yakından takip ettiği kazanımlar arasına girmiş bulunmaktadır. Ülkemizde 21. yüzyıl becerileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) branş bazında incelenmemiştir. Çalışmamızın özgün yanı bu alanda yapılan ilk nitel çalışma olmasıdır. Çalışmanın amacı DKAB öğretmenlerinin 21. Yüzyıl becerilerine ilişkin yeterliklerini araştırmaktır. 2023-2024 yılları arasında çalışmakta olan 28 DKAB Öğretmeni örneklem olarak seçilmiş, bulgular nitel araştırma yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre DKAB öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri hakkında yüzeysel bilgilere sahip olduğu görülmüştür. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal çerçeve oluşturulmuş, 21. yüzyıl becerileri bağlamında öğrenci, öğretmen, öğrenme ortamları ve öğretim programları ele alınmıştır. İkinci bölümünde araştırmanın saha çalışması sonucu yapılan analizler, bulgular, genel değerlendirme, sonuç ve öneriler kısmı yer almaktadır. Araştırma sonuçlarına göre DKAB öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri hakkında yüzeysel bilgilere sahip olduğu görülmüştür. 21. Yüzyıl becerileri kapsamında DKAB öğretmenlerine eğitim ve iş hayatında yapılacak eğitimler bu becerilerin kazandırılmasına katkı sağlayacaktır. Belli periyotlarla aynı konuda yapılacak çalışmalar da gelişim seyrini mukayese etme imkanını verecektir. ANAHTAR KELİMELER: Din, Bilgi İletişim Teknolojileri, Eğitim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri, 21. Yüzyıl becerileri
Özet (Çeviri)
Adapting oneself to the age of information and technology is possible by acquiring some basic skills. Commonly referred to as 21st century skills, these skills play an important role in individuals' being active in learning and contributing to the society in which they live. It is crucial that we raise individuals who can not only use information properly but also can analyse and synthesize it. Among the skills that the Ministry of National Education follows closely are skills such as critical thinking and creativity, communication and media literacy, socio-cultural skills and leadership. In Türkiye, 21st century skills have been an under-researched topic of investigation in the field of religious culture and ethics (RCE). The present study is unique in that it is the first qualitative study in this area of research. The purpose of the study is to investigate the competencies of RCE teachers in 21st century skills. During the academic year 2023-2024, 28 RCE teachers were selected as the sample of the study, and the data were analysed using qualitative methods. The results of the study indicated that the RCE teachers had a superficial knowledge of 21st century skills. In the first section of the study, the conceptual framework was established, and students, teachers, learning environments and curricula were discussed with reference to 21st century skills. The second part of the study presents the analysis of the findings and makes an overall evaluation, along with drawing conclusions and making recommendations, based on the results of the study. The results of the study revealed that RCE teachers were poorly informed about 21st century skills. Offering courses to these teachers through pre-service and in-service training can help them acquire these skills. Studies to be conducted on the same subject in certain periods could help compare the course of development. KEYWORDS: Religion, Information Communication Technologies, Education, Religious Culture and Ethics Teachers, 21st Century Skills