Ortaöğretim programlarına 21. yüzyıl becerilerinin yansıması ve öğretmenlerin bu becerilere ilişkin görüşleri (Ankara ili örneği)
Reflection of 21th century skills to secondary education programs and teachers 'opinions related to these skills (Ankara province example)
- Tez No: 640167
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2018-2019 öğretim yılından itibaren ilk ve ortaöğretimde uygulanmaya başlanan öğretim programları içinden, ortaöğretim kademesindeki Türk dili ve edebiyatı, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, coğrafya, tarih ve İngilizce derslerinin 9-10 - 11 ve 12. sınıflarına ait öğretim programlarını belirlenen 21. yüzyıl becerileri çerçevesinde incelemek ve bu becerilere yönelik öğretmenlerin görüşlerini tespit etmektir. Nitel araştırma desenlerinden bir durum çalışması örneği olan bu araştırma, Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki Atatürk Anadolu Lisesi, Altındağ ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi ve Mamak İlçesindeki Battalgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere toplamda 50 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın öğretmen görüşlerini belirleme boyutunda nitel çalışmalarda sıkça kullanılan bir veri toplama yöntemi olan 14 soruluk görüşme formu geliştirilmiş ve bu formdan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamına giren 6 dersin ortaöğretim programı ise betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Öğretim programları toplamda 77 beceri kapsamında incelenmiş ve analize tabi tutulmuştur. Söz konusu 6 dersin ayrı ayrı kodları çıkarılmış, kodlar çeşitli temalar ve alt temalar altında toplanmış ve bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın öğretmen görüşlerini belirleme boyutunda ise öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri ile ilgili görüşleri tespit edilmiştir. Öğretim programlarının incelenmesinden elde edilen verilere göre ortaöğretim programlarında eksik bırakılan 21. yüzyıl becerilerine ulaşılmış programların beceri yönünden eksiklikleri tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; örnekleme giren öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri ile ilgili görüşlerinde okul başarı ortalamasının bir etkisinin olmadığı, 21. yüzyıl becerileri ile ilgili ortak kanılarının olduğu ve 21. yüzyıl becerileri ile ilgili hem uygulamada hem de bilgide eksikliklerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; among the curriculum that has been started to be implemented in primary and secondary education since 2018-2019 academic year, Turkish language and literature, philosophy, religious culture and moral knowledge, geography, history and English courses of the 9 th-10 th- 11 th and 12th grades are determined. The aim of this course is to examine the 21st century skills and to determine the opinions of teachers about these skills. This study, which is an example of a case study from qualitative research patterns, was conducted with 50 teachers in total, namely Atatürk Anatolian High School in Ankara Yenimahalle district, Mehmet Akif Ersoy Anatolian High School in Altındağ district and Battalgazi Vocational and Technical Anatolian High School in Mamak district.In the qualitative studies in the dimension of determining the teachers' opinions, the 14 question interview form, which is a data collection method, has been developed and the data obtained from this form has been subjected to content analysis. The secondary education curriculum of the 6 courses included in the research was examined by descriptive analysis method. Curriculum has been examined within the scope of 77 skills in total and has been subjected to analysis. The codes of the 6 courses in question have been extracted, the codes have been collected under various themes and sub-themes and the findings have been reached. In the dimension of determining the teachers' opinions, the opinions of the teachers about 21st century skills were determined. According to the data obtained from the examination of the curriculum; 21st century skills, which were left incomplete in secondary education programs, were reached and the deficiencies of the programs in terms of skills were determined. As a result of this study; It was determined that the average of school achievement had no effect on the opinions of 21st century skills of teachers included in the sample, they had common opinions about 21st century skills and they had both lack of practice and lack of knowledge about 21st century skills.