Suriyeli göçmen kadınların dini başa çıkma düzeylerinin yaşam tutumlarına ve yaşamın anlamı algılarına etkisi
The effect of Syrian migrant women's religious coping levels on their life attitudes and perceptions of life meaning
- Tez No: 929172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma Suriyeli Göçmen Kadınların Dini Başa Çıkma Düzeylerinin Yaşam Tutumlarına ve Yaşamın Anlamı Algılarına Etkisinin incelenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı desende yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 126 Suriyeli göçmen kadın oluşturmuştur. Veriler, kişisel bilgi formu“Dini Başa Çıkma Ölçeği”ve“Yaşam Tutum Profili Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen verieler IBM SPSS 24 programıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi yüzdelik, aritmetik ortalama ve standart sapma, korelasyon, Kruskal Wallis testi ve regresyon analizi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların %38.9'u 42 yaş ve üzeri, %41.3'ü okur-yazar, %70.6'sı evli, %38.1'i 6-8 yıldan beri Türkiye'de yaşamakta ve %41.3'ü kendisini dindar olarak ifade etmiştir. Katılımcıların Yaşam Tutum Profili Ölçek puan ortalaması 153.80±32.06'dır. Dini Başa Çıkma Ölçeğinin, Pozitif Dini Başa Çıkma alt boyut puan ortalaması 23,24±5,74 olup; Negatif Dini Başa Çıkma puan ortalaması ise 8.65±3.05'dir. Eğitim durumu, yaş ve dindarlık durumu değişkenleri ile ölçek puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of Syrian Immigrant Women's Religious Coping Levels on their Life Attitudes and Meaning of Life Perceptions. The research was conducted in a descriptive design. The sample of the study consisted of 126 Syrian immigrant women. The data were collected through personal information form,“Religious Coping Scale”and“Life Attitude Profile Scale”. The data obtained were analyzed with IBM SPSS 24 program. Data were analyzed using percentages, arithmetic mean and standard deviation, correlation, Kruskal Wallis test and regression analysis. As a result of the study, 38.9% of the participants were 42 years of age or older, 41.3% were literate, 70.6% were married, 38.1% had been living in Turkey for 6-8 years, and 41.3% identified themselves as religious. The mean Life Attitude Profile Scale score of the participants was 153.80±32.06. The mean score of the Positive Religious Coping sub-dimension of the Religious Coping Scale was 23.24±5.74, and the mean score of Negative Religious Coping was 8.65±3.05. A significant difference was found between the variables of education level, age and religiousness status and the mean scores of the scale (p0.05).