Etkileşimli kitap okuma ve günlük tutma uygulamalarının çocukların duygularını anlama, ifade etme ve düzenleme becerilerine etkisi
The effect of interactive book reading and diary keeping practices on children's ability to understand, express and regulate their emotions
  1. Tez No: 929193
  2. Yazar: EZGİ İÇME ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkileşimli olarak okunan duygu odaklı kitapların ve günlük tutma uygulamalarının çocukların duygu anlama, ifade etme ve düzenleme becerisine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde bulunan resmi bağımsız bir anaokulunda yer alan 66-72 aylık 67 çocuk, ebeveynleri ve öğretmenleri ile yapılmıştır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel uygulama modeline uygun olarak yürütülmüştür.Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Yılmaz ve Zembat (2021) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği”, Ersan (2017) tarafından Türkçeye uyarlanmış“Çocuk Duygu İfade Etme Ölçeği- Anne Formu”ve Türkçeye Harmancı ve Aytar (2023) tarafından uyarlanmış olan“Çocuklar için Duygu Düzenleme Ölçeği- Yetişkin Formu (ÇDDÖ-YF)”kullanılmıştır. Ayrıca okunacak olan duygu odaklı kitapların seçilmesinde“Kitap Künye Formu”,“Metinde Duygu İnceleme Formu”ve“Resimde Duygu Tanımlama Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların ön test ve son test puanlarının kontrol, deney 1, deney 2 ve deney 3 grupları arasında farklılaşıp farklılaşmadığı incelenirken Kruskal Wallis H testi, fark çıkan grupların hangi gruplar olduğuna karar vermek için tek tek ayrı ayrı gruplar bakımından Mann Whitney U testi ve grupların ön test ve son test puanları arasında farklılık olup olmadığı incelenirken Wilcoxon testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney gruplarının tamamında çocukların duygu düzenleme becerileri ön test ve son test puanları arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca hem etkileşimli olarak duygu odaklı kitaplar okunan hem de günlük tutma uygulamaları yapılan grupta olan çocukların duygu düzenleme son test puanları tüm gruplardaki çocukların son test puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. Aynı zamanda annelere göre çocukların duygularını ifade etme becerileri istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemesine rağmen öğretmenlere göre farklı alt boyutlarda farklı duygulara ait duygu düzenleme becerileri anlamlı farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of interactively read emotion-focused books and journaling practices on children's ability to understand, express and regulate emotions.This study was conducted with 67 children aged 66-72 months, their parents and teachers in an official independent kindergarten in Kocaeli province in the 2023-2024 academic year. This study was conducted in accordance with the quasi-experimental application model, which is one of the quantitative research methods. In the study, the“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Preschool Emotion Regulation Scale”whose validity and reliability studies were conducted by Yılmaz and Zembat (2021), the“Child Emotion Expression Scale-Mother Form”adapted to Turkish by Ersan (2017) and the“Emotion Regulation Scale for Children-Adult Form (ÇDDÖ-YF)”adapted to Turkish by Harmancı and Aytar (2023) were used as data collection tools. In addition, the“Book Imprint Form”,“Emotion Examination Form in Text”and“Emotion Identification Form in Picture”were used in the selection of emotion-focused books to be read. SPSS 24 package program was used in the analysis of the obtained data. The Kruskal Wallis H test was used to examine whether the pre-test and post-test scores of the scores obtained from the scales differed between the control, experimental 1, experimental 2 and experimental 3 groups, the Mann Whitney U test was used to decide which groups were the groups with differences, and the Wilcoxon test was used to examine whether there were differences between the pre-test and post-test scores of the groups. As a result of the research, statistically significant differences were found between the pre-test and post-test scores of the children's emotion regulation skills in all experimental groups. In addition, it was seen that the emotion regulation post-test scores of the children in the groups where both interactive emotion-focused books were read and diary practices were applied were higher than the post-test scores of the children in all groups. At the same time, although according to mothers, children's emotion expression skills did not show a statistically significant difference, according to teachers, emotion regulation skills for different emotions in different sub-dimensions showed significant differences.