Türk iş hukukunda işçi temsilciliği ve ispat hukukundaki yeri
Labor representation in Turkish labor law and its place in evidence law
  1. Tez No: 929199
  2. Yazar: ÖZDEN SÖNMEZ DOBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bir sosyal diyalog mekanizması olarak uluslararası mevzuatta yer bulan işçi temsilciliği sistemi, Türkiye'de işyeri sendika temsilciliğine indirgenmiştir. Sendikal temsilden bağımsız bir işçi temsilciliği sisteminin kurumsallaşması işyerinde sosyal diyaloğun gerçekleşmesi, işçilerin katılım haklarını kullanabilmesi ve işyerinin iç denetiminin sağlanması bakımından önemli ve gerekli ise de çalışmamızda işçi temsilciliği sisteminin bu işlevlerinin yanında başka bir işlevinin de olması öngörülmektedir. Türkiye'de iş uyuşmazlıklarının temelinde iş ve sosyal güvenlik hukuku kurallarının etkin biçimde uygulanmaması, kayıt dışı istihdam, çalışma hayatının yeterince denetlenememesi, muvazaalı alt işveren uygulamaları, sendikal örgütlenme sorunları, işçinin haklarını gözetecek işçi temsilciliği sisteminin olmaması gibi nedenler yatmaktadır. Uyuşmazlık yargı önüne geldiğinde aynı nedenler bu kez hizmet süresinin, ücretin, feshe bağlı alacakların, çalışma sürelerinin tespiti gibi konularda, yargının iş yükünü niceliksel ve niteliksel olarak artıran ve maddi gerçeğe ulaşılmasını engelleyen“ispat sorunları”olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda Türkiye'de henüz yasayla düzenlenmemiş olan işçi temsilciliği kurumunun, iş uyuşmazlıklarında yaşanan ispat sorunlarının çözülmesine ve mahkemelerin somut olaylarda maddi gerçeğe ulaşmasına hizmet edebilecek biçimde kurgulanabileceğini ileri sürmek amaçlanmıştır. Böylece, gerekli olduğunu düşündüğümüz muhtemel yasalaşma sürecindeki tartışmalara, şimdiden bir başlık ekleyebilmek amaçlarımız arasındadır. Bu bağlamda Türkiye'de iş yargılamasındaki başlıca ispat sorunları ile işçi temsilciliği sisteminin sosyal diyalog, uluslararası düzenlemeler ve çeşitli ülke uygulamalarındaki yeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The workers' representation system, which is enshrined in international legislation as a social dialogue mechanism, has been reduced to workplace union representation in Turkey. Although the institutionalisation of a workers' representation system independent of union representation is important and necessary for the realisation of social dialogue in the workplace, for workers to exercise their participation rights and for the internal control of the workplace, our study envisages that the workers' representation system should have another function in addition to these functions. In Turkey, the basis of labour disputes is the lack of effective implementation of labour and social security law rules, unregistered employment, insufficient supervision of working life, collusive subcontractor practices, problems of union organisation, and the lack of a workers' representation system to protect the rights of workers. When the dispute comes before the judiciary, the same reasons appear this time as 'problems of proof' that increase the workload of the judiciary quantitatively and qualitatively and prevent reaching the material truth in matters such as determination of the length of service, wages, receivables due to termination, and working hours. Therefore, in this study, it is aimed to argue that the institution of workers' representation, which has not yet been regulated by law in Turkey, can be constructed in a way that can serve to solve the problems of proof in labour disputes and to enable the courts to reach the material truth in concrete cases. Thus, it is among our aims to add a title to the discussions in the possible legalisation process, which we think is necessary. In this context, the main problems of proof in labour proceedings in Turkey and the place of the employee representation system in social dialogue, international regulations and practices of various countries are examined.