Aydın yöresi Kirkitli düz dokumaları ve çağdaş tasarımlarda uygulanışı
- Tez No: 92920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
ÖZET El sanatları içinde önemli bir yer tutan kirkitli düz dokumalar milli kültürümüzün kültürel özelliklerini yansıtan ve çevre şartlarına göre değişimler gösteren paha biçilmez değerlerdir. Türklerin Anadolu'ya gelişte konar-göçer özellikler taşıyan ve yaşayışları hayvancılığa bağlı olan göçebe toplumların dokuma ile ilgili sanatların gelişmesinde önemli rol oynadığı gerçektir. Bu araştırma Aydın yöresinde bulunabilen kirkitli düz dokumacılığını belgelemeye çalışmak, teknik, hammadde ve bezeme özelliklerin belirleyebilmek, bu dokumalardaki desenlerden yola çıkılarak karakteristik özelliğini bozmadan kullanım alanlarını genişletmek ve daha fonksiyonel hale getirilmesini sağlamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. 6. bölümden oluşturulan araştırmanın, 1. Bölümünde; konunun tanımı, araştırmanın amacı, araştırma yapılan yöre olan Aydın hakkında bilgiler verilmiştir. 2. Bölümde araştırmaya konu olan Aydın yöresi materyal olarak ele alınmış ve yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. 3. Bölümde kirkitli düz dokumaların tanımı, sınıflandırılması yapılmış ve araştırmaya konu olan kirkitli düz dokumaların teknik özellikleri ve sınıflandırılması, el sanatları içindeki yeri ve önemi ve kirkitli düz dokumaların kısa tarihçesi ve kirkitli düz dokumalarda kullanılanaraç ve gereçler hakkında genel bilgi verilmiştir. 4. Bölümde Aydın yöresinde yapılan araştırmalarda ulaşılabilen kirkitli düz dokumalar tek, tek incelenmiş, dokumanın ne zaman yapıldığı, bugünkü durumları, onarım durumları, boyutları, cinsi, yöre ve yöredeki adları, kullanılan malzeme, uygulanan teknikler ve yöredeki adları, dokuma yoğunlukluları kullanılan renkler ve yöredeki adları, seçilen konu, kompozisyon özellikleri ve kaynak kişi künyesi haneleri bulunan gözlem fişleri doldurulmuş, gözlem fişleri fotoğraf ve çizimlerle desteklenerek katalog oluşturulmuştur. 5. Bölümde katalogda yer alan bilgilerden kirkitli düz dokumaların bulunduğu yöreler, tarihlendirme, ürün cinsi ve boyutları, malzeme, teknik, renk, seçilen bezeme konusu ve motif özelliklerini gösterir döküm tabloları hazırlanmış bu tablolardan elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Kaynakça alfabetik sıralamaya göre düzenlenmiştir. Ekler kısmında yörede uygulanan görüşme formu, araştırmada uygulanan gözlem fişi örneği, kirkitli düz dokuma örneklerinden esinlenerek hazırlanan giysi tasarımları, bu tasarımların teknik çizimler, esinlenilen örneklerin fotoğraf ve motifleri, uygulaması yapılan plaj giysisini tanıtıcı ürün tanıtım kartı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The straight kirkit wovens which take important place in hand craft are the most valuable work of arts that reflects our national culture and changes with life condutions. Turks who has a settle-move life style and whose life is according to stock breeding, coming to Anatolia has an important role with the development of this woven arts. This investigation is made for same reasons.These are to try to document the straight kirkit wovens that stay in Aydın neighboorhood to determine.The technical and row material and to enlarge the using area without charging the charakterical-specialites in this woven. This investigation consist of five parts. 1. In this section the definition of the subject, the aim of the investigation and the neighboorhood Aydm's data is given. 2. In this section as a material Aydın is taken and more data is given about its method. 3. In this section the classification and definition of the straight kirkit wovens is made and more data is given about the history of this woven and the tools. 4. In this section wovens are examined. This are itsdate of made, todays motion, reparing motion, its dimensions, kinds, neighbourhood and neighboorhood names, materials, application techniques and names in neighboorhood, densities of wovens, using colours and names in neighboorhood and choosing subject. 5. In this section the datas that pick up from the forms are evaluaded. This are the areas that which the straight woven takes places, dating, materials, technique, colour, choosen adorn subject and motif specialites. This study is tiding in an alphabetical order. In the adding part the interviewing form that applied in neighboorhood, the form that applied in investigation, the clothe designs that is ispired from straight kirkit woven, this designs techniques, drawings, inspired samples photographes and motifs and the beach clothe's ( which is applying now ) product form are taking place. IV