İlköğretim (6-7-8. sınıflar) resim-iş dersinde duyuşsal alanın etkililiğine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
  1. Tez No: 92921
  2. Yazar: IŞIL BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ETİKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Resim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Özet Bu araştırmada; İlköğretim Okulları (6-7-8. Sınıflar) Resim-lş dersinde duyuşsal alanın etkililiği öğretmen ve öğrenci görüşleri alınarak, betimsel incelemelerle ortaya konulmuştur. Araştırma verileri, literatür tarama ve duyuşsal davranışları belirleyen anket tekniği ile sağlanmıştır. Araştırma giriş bölümü dışında beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Resim-lş eğitiminde duyuşsal alanın yeri ve önemine ilişkin bulgular yer almıştır. İkinci bölümde Resim-lş dersi programının duyuşsal özellikleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde 6-7-8. Sınıflarda ön ergenlik dönemini yaşayan öğrencilerin duyuşsal özelliklerine Resim-lş dersi duyuşsal alanının etkileri verilmiştir. Dördüncü bölümde Resim-lş dersi öğretmenlerinin duyuşsal özelliklerinin, öğrencileri ve dersi nasıl ve ne derece etkilediğine ilişkin bulgular verilmiştir. Beşinci bölümde öğretmen ve öğrencilerin cinsiyet, yaş, sınıf ve mesleki kıdem gibi değişkenlerden ne derece etkilendiği ortaya konmuştur. Anket uygulamasıyla elde edilen bulgular tablolarla gösterilmiş ve yorum yapılmıştır. Alınan sonuçlara göre, ilköğretim okulları (6-7-8. sınıflar) Resim-lş derslerinde duyuşsal alanın etkisinin yeterli olmadığı görülmüştür. öğrencilerin Resim-lş dersine en çok yakınlık duyacakları bir dönemde olmalarına rağmen, 6. sınıftan 8. sınıfa doğru derse olan ilgileri azalmaktadır. Buna öğretmen ve programın duyuşsal yetersizlikleri neden olmaktadır. Resim-lş dersi öğretmenleri toplumsala, yaratıcı ve yenilikçi kişilik özelliklerine sahiptirler, öğrencilerin genel duygusal gelişimlerine olumlu duyuşsal etkiler yapmakta fakat sanatsal ve resimsel gelişmelerine olumlu duyuşsal etkiler yapamamaktadırlar. İlköğretim (6-7-8. sınıflar) Resim-lş dersinde duyuşsal alana yeterli etkiyi sağlayacak şekilde yer verilmesi, öğrencilerin duygusal ve sanatsal olgunluğa ulaşmış, verimli insanlar olmalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research about the primary schools in 6,7,8. Classes of drawing- lesson that shows the effectiveness of sensitivity field. The students and teachers views were gathered. From the communication with students and teachers descriptive investigation was achieved, from it cretains facts were known. With this study technique datas were aquired, plus a literature search and sensitivity behavior information were obtained. Excluding the introduction section of this investigation there were five more section. The first section was related to the education of drawing-lesson in the sensitivity field, this has been given great importance related to findings. In the section the characteristics of drawing-lesson program has been shown. In the third section the needs related to the sensitivity characteristics of students at early puberty age were shown as well as effect of the sensitivity field on them. The forth section includes the sensitivity characteristics of the teachers how and to what degree it was effective on the students and the lessons. This has been given as an explanatory, finding states. The fifth section explains to what extent teachers and students have been effected by the variables of sex, age, class and education level. The results that have been obtaind from this study were tabled and commented on. According to the sensitivity field of drawing-lesson in the primary classes, it has been concluded that the effect of this field on students was not enough. Despite the fact that at this age the student should be very close to this drawing lesson, the importance given to this lesson by students was reduced as they moved from grade 6 to 8. The cause of this is due to the inefficiency of the teachers and the sensitivity program. The teachers have in his personality the qualities of being social, creative and reforming. This lesson has appositive effect on the students and that is to develop their general sensitivity. Howeve it has anejative effect in that is das not develop the artistic and drafting capabilities of the students. In conclusion the drawing-lesson of the 6, 7, 8. classes must be in such away as to provide sufficient sensitivity field. When the students reach compllete artistic and sensitive stage, they will then safely be productive people. IV