Ortak satınalma ve satınalma performansı üzerindeki etkisi: KİK'e tabi işletmelerde bir vaka çalışması
Joint purchasing and its impact on purchasing performance: A case study in businesses subject to KIK
- Tez No: 929202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kamu alımlarında etkinliği artırmak için stratejik satınalma uygulamalarında yeni bir yöntem önermektir. Çalışmada, stratejik satınalma uygulamalarından olan ortak satınalma stratejileri araştırılmış ve uygulama örnekleri verilmiştir. Avrupa Birliği'ne üye devletlerin 2020 yılı ve sonrasında etkin olarak kullanmaya başladıkları ortak satınalma stratejisi, birden çok organizasyonun (işletme, iştirak, üniversiteler ve diğer kamu kurum ve kuruluşları, devletler vb) fiyat avantajı ve temin süreçlerinde verimlilik kazanmak amacıyla alım hacimlerini birleştirerek satınalma süreçlerini ortak yönetmeleridir. Çalışmada ortak satınalma stratejisi, kamu alımlarında mevzuatsal uygunluk açısından incelenmiş ve KİK ortak satınalma süreç adımları tanımlanmıştır. Araştırmada, vaka çalışmasına ilişkin veriler EKAP üzerinden temin edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin KİK'e tabii iştiraklerinin 2021 yılı özel sağlık sigortası ortak alım ihalesi üzerinden yapılan analizde, ortak satınalmanın tekil ihalelere kıyasla mali ve süreç verimliliği üzerine etkileri mukayeseli analiz tekniği ve çoklu doğrusal regresyon yöntemi ile araştırılmıştır. Analiz sonucunda, ortak satınalma stratejisinin maliyetleri önemli oranda azalttığı ve süreç performansını olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Bu yönü ile çalışma, Türkiye'de kamu alımlarında ortak satınalma stratejisini ve etkilerini inceleyen literatürdeki ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a new proposal for the effective use of strategic procurement practices in public expenditures in Turkey. In the study, joint purchasing strategy were investigated and joint purchasing practices were given. Joint purchasing is the joint management of purchasing processes by multiple organizations (businesses, subsidiaries, universities and other public institutions and organizations, states, etc.) by combining their purchasing volumes in order to gain price advantage and efficiency in procurement processes. The European Union (EU) has started to use the joint purchasing strategy effectively in 2020. In the study, the legal compliance of the joint purchasing method in enterprises subject to the Turkish Public Procurement Law (KİK) was examined. KİK joint purchasing process steps were defined in order to implement this method in accordance with the legislation in Turkey. In order to analyze the effectiveness of joint procurement tenders in the public sector in terms of financial and process efficiency, the joint procurement tender implemented by Istanbul Metropolitan Municipality Subsidiaries was examined as a case study. Joint procurement data for 2021 group health insurance tender of 18 Istanbul Metropolitan Municipality subsidiaries were accessed from the EKAP System. Comparative analysis techniques and multiple linear regression method was used to analyse the data. As a result of the analysis, it was determined that the joint purchasing strategy significantly reduces costs and positively affects process performance. In this respect, the study is the first research in the literature examining the joint purchasing strategy and its effects in public procurement in Turkey.