Cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğinde etkili bilişsel kusurlar ve dürtme teorisi ile çözüm önerileri
Cognitive biases behind gender wage gap and solution proposals using nudge theory
  1. Tez No: 929203
  2. Yazar: KERİMAN HANDE ERSÖZ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENİS SINIKSARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği, küresel çapta sosyal ve ekonomik eşitliğin sağlanmasında en kalıcı sorunlardan biri olmaya devam etmektedir. Bu tez çalışması, çıpalama, kayıptan kaçınma, statüko eğilimi, aşırı özgüven bilişsel kusurlarının ve maaş pazarlığı yaklaşımındaki cinsiyet farklılıklarının ücret eşitsizliğine nasıl katkıda bulunduğunu incelemektedir. Davranışsal ekonomi ve bilişsel bilimden elde edilen bulguları bir araya getiren bu tez, cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğinin temelinde yatan mekanizmalara ilişkin bakış açısı sunmaktadır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen ampirik bir çalışma içermektedir. Bu uygulama çalışması ile maaş pazarlığı karar verme süreçleri üzerindeki bilişsel kusurların etkisi analiz edilmiştir. Bulgular, bazı bilişsel kusurların ve maaş pazarlığı sürecindeki cinsiyete dayalı davranış farklılıklarının ücret eşitsizliğine önemli ölçüde katkıda bulunma ihtimali olduğunu göstermektedir. Çalışmadan elde edilen bulgular ve dürtme teorisinin teknikleri kullanılarak daha adil ve kapsayıcı bir çalışma ortamı oluşturulması için politika yapıcılar, organizasyonlar ve akademisyenlere pratik öneriler sunulmuştur. Bu tez, yalnızca cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği literatürüne katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda cinsiyet eşitliğini, bireysel refahı ve toplumsal sürdürülebilirliği teşvik etmek adına bir yol haritası işlevi görmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender wage gap remains one of the most persistent challenges in achieving social and economic equality globally. This study examines how cognitive biases such as anchoring, loss aversion, status quo bias, and overconfidence, as well as gender differences in salary negotiation approaches, contribute to wage inequality. Combining findings from behavioral economics and cognitive science, this thesis provides insights into the underlying mechanisms of gender-based wage inequality. The research includes an empirical study conducted with students from Istanbul University. This application study analyzes the impact of cognitive biases on decision-making processes in salary negotiations. The findings suggest that certain cognitive biases and gender-based behavioral differences in negotiation processes are likely to significantly contribute to wage inequality. Based on the study's findings and by employing techniques from the nudge theory, practical recommendations are presented for policymakers, organizations, and academics to create a fairer and more inclusive work environment. This thesis not only contributes to the literature on gender-based wage inequality but also aims to serve as a roadmap to promote gender equality, individual well-being, and societal sustainability.