Zr- tereftalik asit, cu-trimesik asit mof'lar ve trithian katkılı karbon kompozit süperkapasitör elektrotların geliştirilmesi
Development of Zr-terephalic acid, cu-trimesic acid mof's and trithiane-doped carbon composite supercapacitor electrodes
- Tez No: 929235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Zr-tereftalik asit ve Cu-trimesik asit temelli metal-organik çerçeveler (MOF) ile desteklenen karbon kompozitler ve 6,6',6''-(1,3,5-Trithiane-2,4,6-triyl)tris(2-methoxyphenol) (Trithian) modifiye camımsı karbon pasta elektrotlar (GCPE) kullanılarak süperkapasitör uygulamaları için yenilikçi elektrotlar geliştirilmiştir. Elektrotların kapasitif performansı döngüsel voltammetri (CV), diferansiyel puls voltammetri (DPV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elektrotların yüzey morfolojisi, kapasitans değerleri Randles-Ševčík eşitliği ve diğer analitik yöntemlerle hesaplanmıştır. Cu-MOF ve Zr-MOF katkılı elektrotların yanı sıra Trithian modifikasyonu, yüksek enerji depolama kapasiteleri ve elektrokimyasal stabilite sağlamıştır. Optimizasyon çalışmaları sonucunda, en iyi performans gösteren elektrotlar belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar süperkapasitörlerde uygulanabilirliği desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, innovative electrodes for supercapacitor applications were developed using Zr-terephthalic acid and Cu-trimesic acid-based metal-organic frameworks (MOFs) supported by carbon composites and 6,6',6''-(1,3,5-Trithiane-2,4,6-triyl)tris(2-methoxyphenol) (Trithian) modified glassy carbon paste electrodes (GCPEs). The capacitive performance of the electrodes was evaluated using cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The surface morphology of the electrodes and their capacitance values were calculated using the Randles-Ševčík equation and other analytical methods. In addition to Cu-MOF and Zr-MOF contributions, the Trithian modification provided high energy storage capacities and electrochemical stability. As a result of optimization studies, the best-performing electrodes were identified, and the findings supported their applicability in supercapacitor systems.