Antibiotic-based strategies to overcome drug resistance in cancer cells through OXPHOS
Kanser hücrelerinde ilaç direncini oksidatif fosforilasyon aracılığıyla aşmak için antibiyotik bazlı stratejiler
- Tez No: 929241
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEX LYAKHOVICH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kemorezistans, TNBC'de etkili tedavi sonuçlarına karşı önemli bir engel teşkil eder ve bu da onu tedavi edilmesi en zor meme kanseri alt tiplerinden biri yapar. İn vitro ve in vivo deneyler yürütülen bu çalışmada, siklofosfamid dirençli MDA-MB-468 TNBC hücreleri ve bunların ayrıca ana hücrelerini kullanarak OXPHOS'u inhibe etmede antibiyotiklerin ve TPP-bağlı antibiyotiklerin etkinliği araştırıldı. Sonuçlar, dirençli hücrelerin AMX ve FSS antimikrobiklere karşı daha duyarlı olduğunu, daha yüksek ATP seviyelerine sahip olduğunu, mitokondriyal işlevlerinin artmış olduğunu ve daha yüksek oksijen tüketimine sahip olduğunu gösterdi. Özellikle dirençli hücrelerde, AMX tedavisi MMP-9 ve MMP-2 enzimlerinin aktivitelerini ve kök hücre belirteçleri Sox-2 ve Nanog'un mRNA ekspresiyonunu başarıyla azalttı. TPP- bağlı antibiyotikler, dirençli hücrelere karşı gelişmiş etkinlik gösterdi ve bu da onların etkili bir şekilde mitokondriyayı hedeflediğini gösterdi. Ayrıca, kombinasyonel terapi siklofosfamid ve AMX'in dirençli hücrelerle mücadelede beraber sinerjik bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. AMX'in ana tümörler üzerinde çok az etkisi olmasına rağmen, in vivo çalışmalara göre dirençli TNBC ksenograftlarında tümör büyümesini önemli ölçüde azalttı. Sonuç olarak, antibiyotikler ve TPP-bağlı antibiyotikler mitokondriyal işlevi bozma, kök hücreliği azaltma ve metastazı önleme dahil olmak üzere çeşitli mekanizmalar yoluyla OXPHOS'u hedef alarak kemoterapiye dirençli TNBC'yi tedavi etmek için umut verici terapötik yaklaşımlar sunuyor.
Özet (Çeviri)
Chemoresistance represents a significant barrier to effective treatment outcomes in TNBC, making it one of the most difficult subtypes of breast cancer to treat. Conducting in vitro and in vivo experiments, this study investigated the effectiveness of antibiotics and TPP-conjugated derivatives in inhibiting OXPHOS using cyclophosphamide-resistant MDA-MB-468 TNBC cells and their parental counterparts. The results showed that resistant cells were more sensitive to AMX and FSS antimicrobials, had higher ATP levels, improved mitochondrial function, and higher oxygen consumption. Particularly in resistant cells, AMX treatment successfully reduced MMP-9 and MMP-2 activities as well as the stemness markers Sox-2 and Nanog. TPP-linked antibiotics showed improved efficacy against resistant cells, suggesting effective mitochondrial targeting. Also, combinatorial therapy demonstrated a synergistic effect of cyclophosphamide and AMX in combating resistant cells. Although AMX had little effect on the parent tumors, it dramatically reduced tumor growth in resistant TNBC xenografts, according to in vivo studies. In conclusion, antibiotics and their TPP-conjugated derivatives appear to be promising therapeutic approaches to treating chemoresistant TNBC by targeting OXPHOS through various mechanisms including impairing mitochondrial function, reducing stemness, and preventing metastasis.