Yerli genotip Türk kazlarında farklı protein kaynaklarıyla beslemenin büyüme, kesim ve karkas özelliklerine etkisi
The effects of feeding with different protein sources on growth, slaughter and carcass characteristics in native Turkish geese
- Tez No: 929259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF BOZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HULÜSİ OZAN TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezin amacı, yerli genotip Türk kazlarında soya küspesine alternatif protein kaynaklarıyla beslemenin büyüme dönemi performansa, kesim ve karkas özelliklerine etkisini belirlemektir. Çalışma kapsamında; yerli kazlarda, soya küspesi (SK) temelli kontrol rasyonunun yanı sıra 3 muamele grubu oluşturulmuştur. Bu gruplarda, protein kaynağı olarak sırasıyla pamuk tohumu küspesi (PTK), ayçiçeği tohumu küspesi (ATK) ve kenevir küspesi (KK) kullanılmıştır. Yozgat Bozok Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yer alan günlük yaştaki toplam 76 adet kaz çalışmada kullanılmıştır. Kazlar ilk 6 hafta kapalı yer sisteminde beraber yetiştirilmiş olup, 6. haftadan sonra bireysel kafes sistemine alınmıştır. Her muamele grubunda 19 kaz bulunmuş, her bir kaz tekerrür olarak kabul edilmiştir. Kontrol grubu ticari olarak satılan ve rasyonda protein ham maddesi olarak soya küspesi (SK) bulunduran rasyonla beslenmiştir. Deneme gruplarına, kontrol grubu rasyonunda bulunan soya küspesini ikame edecek şekilde, ayçiçeği tohumu küspesi, pamuk tohumu küspesi ve kenevir küspesi verilmiştir. Kafes sistemine alınan kazların 6, 8, 10, 11 ve 12. hafta canlı ağırlıkları belirlenmiştir. Kesim 12. hafta sonunda yapılmıştır. Bu haftada kesim özellikleri ve karkas özellikleri belirlenmiştir. Çalışma ile ithalata dayalı olarak oluşturulan soya temelli rasyonlara alternatif protein kaynakların kullanımının etkinliği kazlar üzerinde belirlenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen verilere göre soya bazlı yem rasyonlarına alternatif rasyonlar sunularak hem saha üretimine hem de bilime katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to determine the effect of feeding alternative protein sources to soybean meal on growth period performance, slaughter and carcass characteristics of domestic genotype Turkish geese. Within the scope of the study, 3 treatment groups were established in addition to soybean meal (SC) based control ration in domestic geese. In these groups, cottonseed meal (PTK), sunflower seed meal (ATK) and hemp meal (KK) were used as protein sources, respectively. A total of 76 day-old geese from Yozgat Bozok University Agricultural Application and Research Center were used in the study. The geese were reared together in an indoor system for the first 6 weeks, and after the 6th week, they were moved to an individual cage system. There were 19 geese in each treatment group and each goose was considered as a replicate. The control group was fed with a commercially available ration containing soybean meal (SC) as protein raw material. Sunflower seed meal, cottonseed meal and hemp meal were given to the experimental groups as a substitute for soybean meal in the control group ration. Live weights of the geese in the cage system were determined at 6, 8, 10, 11 and 12 weeks. Slaughter was performed at the end of the 12th week. In this week, slaughter characteristics and carcass characteristics were determined. In this study, the effectiveness of the use of alternative protein sources to soy-based diets based on imports was determined on geese. According to the data obtained at the end of the study, alternative rations to soy-based feed rations were presented, contributing to both field production and science.