Antimikrobiyal etkili esansiyel yağların bazı patojenler yönündenaraştırılması
Investigation of essentials oils with antimicrobial effect against some pathogens
- Tez No: 929294
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİME KÜÇÜKGÜL, DOÇ. DR. PINAR ERECEVİT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsan tüketimindeki önemi nedeniyle ülkemizde gelişmekte olan sektörlerin başında yer alan su ürünleri yetiştiriciliğinde enfeksiyonlar nedeniyle rastlanan salgınlar ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu hastalıklarla mücadelede uzun yıllardır antibiyotiklerden yararlanılmış ancak aşırı ve sık kullanımı birçok handikap oluşturmuştur. Bu nedenle son zamanlarda daha doğal ve uygulanması daha kolay olan bitkisel ürünlere yönelinmiştir. Bu tezde, biberiye, lavanta, defne ve okaliptüs bitkilerinin antibakteriyel etkinlikleri Vagococcos salmoninarum, Yersinia ruckeri, Lactococcus garvieae, Aeromonas sobria ve Vibrio anguillarum bakterileri üzerinde disk difüzyon ve MİK konsantrasyonları belirlenerek ortaya konmuştur. Uçucu yağlara ait majör bileşenler; biberiye için 1,8-Cineole (% 21,21), 3-Carene (%17,42), Camphor (% 13,63); defne için α-Pinene (% 11,05), Eucalyptol (% 10,06), Cis-sabinene (% 18,03); lavanta için Linalyl acetate ( % 34,33), Linalool (% 26,94), Camphor (%5,18); okaliptüs için Eucalyptol (% 82,15), α-Pinene (% 6,25), β-Pinene (% 1,60) olarak belirlenmiştir. Disk difüzyon sonuçları tüm uçucu yağlar için 12-28 mm aralığında bulunmuş A. sobria ve Y. ruckeri'nin üremesini büyük ölçüde inhibe ederek (24-28 mm inhibisyon zon çapı) bakterisidal etki belirlenmiştir. MİK değerleri ise tüm uçucu yağların 100, 50, 25, 12.5 µL 'lik konsantrasyonlarında antimikrobiyal etkili olduğu göstermiştir. Bu çalışmayla seçilen bitkilerden elde edilen uçucu yağların antibakteriyel etkinliği belirlenmiş özellikle sektörümüzde önemli hastalıklara neden olan patojenler üzerinde tedavi edici aktivitesi in vitro olarak belirlenmiştir. Uçucu yağların tüm patojenler üzerinde güçlü bir antibakteriyel etkinlik sağladığı görülmüşse de etkili bir tedavi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epidemics due to infections in aquaculture, which is one of the developing sectors in our country due to its importance in human consumption, cause serious problems. Antibiotics have been used for many years in the fight against these diseases, but their excessive and frequent use has created many handicaps. For this reason, more natural and easier to apply herbal products have been used recently. In this thesis, the antibacterial activities of rosemary, lavender, laurel and eucalyptus plants were revealed by determining disk diffusion and MIC concentrations on Vagococcos salmoninarum, Yersinia ruckeri, Lactococcus garvieae, Aeromonas sobria and Vibrio anguillarum bacteria. Major components of essential oils; 1.8-Cineole (% 21.21), 3-Carene (% 17.42), Camphor (% 13.63) for rosemary; for laurel, α-Pinene (% 11.05), Eucalyptol (% 10.06), Cis-sabinene (% 18.03); for lavender, Linalyl acetate (% 34.33), Linalool (% 26.94), Camphor (% 5.18); for eucalyptus, Eucalyptol (% 82.15), α-Pinene (% 6.25), β-Pinene (% 1.60). Disk diffusion results were found to be in the range of 12-28 mm for all essential oils, and bactericidal effect was determined by inhibiting the growth of A. sobria and Y. ruckeri to a great extent (24-28 mm inhibition zone diameter). MIC values show that all essential oils have antimicrobial effect at concentrations of 100, 50, 25, 12.5 µL. In this study, the antibacterial activity of essential oils obtained from selected plants was determined, and the therapeutic activity on pathogens that cause important diseases in our sector was determined in vitro. Although it was seen that essential oils provide strong antibacterial activity on all pathogens, more comprehensive studies are needed for an effective treatment.