İlkokul öğrenci velilerinin akran zorbalığına yönelik görüşleri ve akran zorbalığı ile mücadele yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of the opinions of parents of primary school students on peer bullying and their methods of fighting against peer bullying
  1. Tez No: 929304
  2. Yazar: NURİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUĞ MERMER ÜZÜMLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Zorbalık kavramı ve zorbalık içeren davranışlar her geçen gün dünyamızda sıkça karşılaştığımız konuların başında gelmektedir. Artan bu davranışların sıklığı ilgili literatürlerde son yıllarda kendisine geniş bir yer bulmakta ve birçok araştırmacının üzerine çalıştığı konuların başında gelmektedir. Bu tez araştırmasında, ilkokul öğrenci velilerinin günümüzde bir iletişim engeli olan akran zorbalığı hakkındaki görüşleri ve akran zorbalığı ile mücadele yöntemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Samsun ilinin Bafra ilçesinde bulunan İsmet İnönü İlkokulunda çocuğu bulunan 20 ebeveynle gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin durum deseniyle yürütülen bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. İlgili alanyazın dikkate alınarak veri toplama aracı ile velilerden toplanan veriler içerik analizi yapılarak gruplandırılmıştır. Araştırma sonucunda velilerin büyük çoğunluğunun akran zorbalığını“fiziksel kötü davranma, sözel kötü davranma, alaycı konuşma ve psikolojik baskı”olarak tanımladıkları görülmüştür. Akran zorbalığının aileler tarafından nasıl fark edildiğine ilişkin olarak ebeveynlerin "çocukların davranış ve konuşmalarındaki değişiklik'' cevabını verdiği görüldü. Veliler akran zorbalığının önlenmesinde iletişimin önemine dikkat çekmişler ve bu konuda öncelikle çocukları olmak üzere, sınıf öğretmeni, rehberlik servisi ve okul yönetimi ile iletişime geçerek çözüleceğini belirttikleri görülmüştür. Akran zorbalığı ile mücadele konusunda okullardan beklentiler olarak, akran zorbalığı konusunun ders konusu olması, seminerler düzenlenmesi, sosyal aktivite ve tiyatrolar yapılmasının etkili olacağı görüşü belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of bullying and behaviours that include bullying are among the most common issues we encounter in our world every day. The increasing frequency of these behaviours has found a wide place in the relevant literature in recent years and is one of the top topics that many researchers have worked on. This thesis aims to determine the views of parents of primary school students on peer bullying, which is a communication barrier today, and the methods to combat peer bullying. The research was conducted in the 2023-2024 academic year with 20 parents who have children at İsmet İnönü Primary School in Bafra district of Samsun province. In this research, which was conducted with the case pattern of the qualitative research method, a semi-structured interview form prepared by the researcher was used as a data collection tool. Considering the relevant literature, the data collected from the parents with the data collection tool were grouped by content analysis. As a result of the research, it was seen that most of the parents defined peer bullying as“physical misbehaviour, verbal misbehaviour, sarcastic speech and psychological pressure”. As for how peer bullying was noticed by families, it was observed that the parents answered“the change in the behavior and speech of the children”. Parents pointed out the importance of communication in preventing peer bullying and stated that this issue could be solved by first of all communicating with their children, the classroom teacher, the guidance service and the school administration. It has been stated that, as expectations from schools regarding the fight against peer bullying, it would be effective to include the peer bullying as a course subject, organize seminars, and hold social activities and theatre plays.