İlköğretim 1. basamağında birleştirilmiş sanat eğitimi yöntemine göre sanat eleştirisi uygulamaları ve sonuçları (2 cilt)
Research into the appropriacy of disciplined based art education at primary level
- Tez No: 92930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 991
Özet
Özet Araştırma, resim-iş derslerinde, çocuğun uygulamalı çalışmalar şurasında kendi kendine gelişeceği, sanatı bu şekilde öğrenebileceği, yaratıcılık kazanabileceği, imgesel gücünü geliştirebileceği ve yeteneklerini kolayca dışa vurabileceği şeklinde gerçekleşen yanlış kanılar ve buna benzer yargılar nedeni ile öğretim kurumlarında ve programlarında köklü değişimi amaçlayan ve yurt dışında ve ülkemizde uzmanlarca yapılan kapsamlı araştırmalar sonucu elde edilen bulgular sebebiyle öngörülen birleştirilmiş sanat eğitimi yöntemine göre sanat eleştirisi disiplini uygulamalarının öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemeyi hedef almıştır. Daha nitelikli bir yaşama ulusça duyulan özlem, sanan, eğitim ve öğretim sistemi ve programlan içerisinde zorunlu bir hale getirmiş ve bu bağlamda sanat eğitimi öğrencinin gelişiminde daha etkin bir rol üstlenmiştir. Tanımlanan yöntem ve disiplinler, bireylerin sanatsal dili, bir sanat eserine nasıl bakılacağına, nasıl yorumlanıp, ne tür sonuçlar çıkarılabileceğini ve sanat tarihini öğrenebilmeleri nedeniyle sanatın salt uygulamasından kaynaklı problemlerin aşılması hedeflenilerek ilköğretim birinci basamağı ile sınırlandırılarak, uygulamalı - survey yöntemi seçilerek yöntemin öğrencilerin başarılan üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu noktadan yola çıkarak ilköğretim 4. sınıflan esas alınmış ve bir deney grubu, birde kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney grubu üzerinde araştırılan yöntem dahilinde 1 1 hafta süre ile haftada 40 dakikalık dersler işlenmiştir. Kontrol grubunda ise aynı süre boyunca milli eğitimin öngördüğü müfredat programlarına göre dersler işlenmeye devam edilmiştir. Deney grubuna her ders öncesi onar soruluk hazır bulunmuşluğu değerlendirici ön testler yapılmış, uygulama sonrası otuz altı soruluk testler cevaplandırılmış ve incelenen sanat eserinden yola çıkılarak hikayeler yazdırılmıştır. Değerlendirmeler sonucu; aktivitelerin yapıldığı deney grubunun, kontrol grubuna oranla oldukça büyük ölçüde basan gösterdiği, ve seçilen yöntemin gerekliliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary Research had a target of examining the effects of the useage of art review dicipline on students which was seen as a result of cooperated Art Education which was accepted after the findings which were found by the help of researchs done by the experts in our country and abroat which aimed some basic changes at Education Instuu'ons and programmes because of the wrong views, such as thinging that a student, during art lessons, could develop his abilities on his own, could learn art in this way, could gain a great imagination ability, could develop his sembolic power, could show his abilities easily in these ways. The national need for a more qualified life has created an abligation which is known as using art in Education Systems and programmers and making it more active in the life of a student who is growing up and developing day by day. Described ways and diciplines, the artial language of the induviduals, how to look to an art work, how to examine it, the kinds of results which might be reached and because of the ability of students at learning art history, by choosing the active - survey ways to get ever the problems, the effects of these ways on students were examined. By starring from this point, the fourth classes of the primary schools were chosen to be a start and a test group and a control group were created. For the test group, a program which would last in eleven weeks was started and the lessons which were for fourty minutes were created. But in control group, the lessons which were choven by National Education Ministry continued. In test group, before every lesson, some tests including ten questions were done to see if the studients were ready for the lesson, after every lesson some tests including thirteensix guestions were answered and starting from this point, teachers had students write some stories, by starting from the examined work. The results of the researches showed that the test group, on which some activities, some tests done was much more succesful than control group and showed that the way chosen was very necessary.