Çocukluk çağı konuşma apraksi şüphesi olan çocukların ses özelliklerinin akustik ve aerodinamik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of acoustic and aerodynamic voice characteristics of children with childhood apraxia of speech
  1. Tez No: 929415
  2. Yazar: BÜŞRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı Çocukluk Çağı Konuşma Apraksi şüphesi (ÇÇKAş) olan çocukların objektif ses değerlendirme yöntemlerinden olan aerodinamik ve akustik ses özelliklerini incelemektir. Yaşları 4 yaş 0 ay ve 7 yaş 11 ay aralığında değişen 8 ÇÇKAş bulunan ve 8 tipik gelişen erkek çocuk çalışmaya dahil edildi. ÇÇKAş katılımcıların belirlenmesinde literatüre dayanarak oluşturulmuş ÇÇKA Kontrol Listesi kullanıldı. Akustik parametrelerin (Temel Frekans, Jitter, Shimmer, Gürültü Harmonik Oranı) analizi için katılımcılardan alınan ses kayıtları PRAAT ses analiz programında incelendi. Aerodinamik parametrelerin (Maksimum Fonasyon Süresi, s/z Oranı) ölçümü için süre kaydı yapıldı. Toplanan veriler SPSS v.25 istatistik programında Mann Whitney-U testiyle analiz edildi. Ayrıca, kategorik veriler için Binomial Test uygulandı. Analizler sonucunda iki grup arasında Jitter, Shimmer ve NHR ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı bulunurken temel frekans ve aerodinamik veriler anlamlı bulunmadı. Sonuçlar, ÇÇKAş katılımcıların patolojik bir ses problemi olmadığını ancak ses kalitesinde bir farklılık olduğunu gösterdi. Bu farklılık çocukluk çağı konuşma apraksisinin doğasından kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla ÇÇKAş olan çocuklar Kulak Burun Boğaz Hekimi tarafından belli periyodlarla muayene edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the aerodynamic and acoustic voice characteristics, which are objective voice assessment methods, of children with suspected Childhood Apraxia of Speech (sCAS). Eight sCAS and 8 typically developing boys, aged between 4 years 0 months and 7 years 11 months, were included in the study. The CAS Checklist, which was developed based on literature, was used to determine the sCAS participants. For the analysis of acoustic parameters (Fundamental Frequency, Jitter, Shimmer, Noise Harmonic Ratio), voice recordings taken from the participants were examined in the PRAAT program. Time recording was performed to measure aerodynamic parameters (Maximum Phonation Duration, s/z Ratio). The collected data were analyzed using the Mann Whitney-U test in the SPSS v.25 statistical program. In addition, Binomial Test was applied for categorical data. As a result of the analysis, Jitter, Shimmer and NHR measurements were found to be statistically significant between the two groups, while fundamental frequency and aerodynamic data were not found to be significant. The results show that the sCAS participants didn't have a pathological voice problem, but there was a difference in voice quality. This difference may be due to do the nature of childhood apraxia of speech. Therefore, children with sCAS should be examined by an Otolaryngologist at certain intervals.