Alzheimer demanslı hastalarda serum ve idrar hafif zincir düzeyinin klinik evre ve kognitif testlerle ilişkisi
Correlation of serum and urine light chain levels with clinical stage and cognitive tests in patients with Alzheimer's dementia
  1. Tez No: 929449
  2. Yazar: ERTUĞRUL TOKA
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM ACIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Alzheimer hastalığı (AH) 65 yaş üzerinde, sessiz başlangıçlı, bellek bozukluğuyla seyreden, günlük yaşam aktivitelerini (GYA) engelleyerek işlevselliği bozabilen klinik tablodur. AH'nin erken tanısı uygun dönemde tedavinin başlanmasına, bilişsel kaybın önlenmesine katkı sağlamaktadır. Biyobelirteçlerin, tanı sürecini hızlandırdığı ve hastaya daha kısa sürede tedavi başlandığı gözlenmiştir. Kappa ve lambda hafif zincirleri, nöroinflamasyonla seyreden hastalıkların takibinde önem kazanmaktadır. Kappa/lambda hafif zincirlerinin AH tanı ve takibindeki yerinin belirlenmesi, kognitif testlerle korelasyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya AH tanılı 30 kadın, 20 erkek hasta ve bilişsel yakınması olmayan 31 kadın, 19 erkek gönüllüden oluşan kontrol grubuyla beraber toplam 100 denek dahil edildi. Hasta kayıt formuna hastaların yaşı, cinsiyeti, ilaç kullanımı, aile öyküsü, hastalık süresi bilgileri kaydedildi. Hastalara, SMMT ve MoCA testi aynı gerontolog tarafından uygulandı. Test sırasında alınan kan örneklerinden serum kappa/lambda hafif zincir, serbest kappa/lambda hafif zincir, idrar kappa/lambda hafif zincir düzeyleri ölçüldü. Hafif zincir düzeyleriyle kognitif testler arasındaki ilişki araştırıldı. İki yönlü p değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: Alzheimer's disease (AD) is a clinical picture with silent onset, memory impairment and impairment of functioning by preventing activities of daily living (ADL) over the age of 65. Early diagnosis of AD contributes to the initiation of treatment in the appropriate period and prevention of cognitive loss. It has been observed that biomarkers accelerate the diagnostic process and treatment is initiated in a shorter period of time. Kappa and lambda light chains gain importance in the follow-up of diseases characterized by neuroinflammation. We aimed to determine the role of kappa/lambda light chains in the diagnosis and follow-up of AD and to investigate their correlation with cognitive tests. Materials and Methods: A total of 100 patients including 30 female and 20 male patients with FH and a control group consisting of 31 female and 19 male volunteers without cognitive complaints were included in the study. Age, gender, medication use, family history and duration of the disease were recorded on the patient registration form. SMMT and MoCA test were performed by the same gerontologist. Serum kappa/lambda light chain, free kappa/lambda light chain and urine kappa/lambda light chain levels were measured from blood samples taken during the test. The relationship between light chain levels and cognitive tests was investigated. Two-way p values