Toplam kalite yönetimi ve benchmarking uygulaması
Benchmarking application in the content of total quality management
  1. Tez No: 92947
  2. Yazar: CENGİZ DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SOYUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Dünyada rekabetin hızla artmasının en önemli nedenlerinden birisi globalleşmedir. Globalleşen dünyada kalite ve hız en önemli rekabet silahı haline gelmiştir. Günümüzde bu amaca ulaşmak isteyen şirketlerin kullandığı en etkili yollardan birisi de benchmarking uygulamalarıdır. Benchmarking uygulamalarının genel amacı, işletmelerin karşılıklı bilgi paylaşımı yoluyla performanslarını artırmalarına dayanır. Bu amaç doğrultusunda işletmeler, ilk önce kendi iş süreçlerinde inceleme yaptıktan sonra kendi içinde ya da kendi alanlarında veya farklı alanlarda iyi olan işletmelerle benchmarking ortaklığı kurarak bilgi paylaşım yoluna girerler. Kurulan bu ortaklıkla, karşı tarafın iş süreçlerinin incelenerek bunların nasıl çalıştırıldığının anlaşılması hedeflenir. İşletmeler, inceleme sonunda elde ettikleri bilgileri kendi işletmelerine göre uyumlaştırarak kullanırlarsa performanslarında sıçramalı iyileştirmeler sağlayabilir. Günümüz rekabet ortamında benchmarking uygulamalarının başarısı; bu uygulamaların belirli periyotlarla yapılmasına ve TKYmi (Toplam Kalite Yönetimi) metodu tarafından desteklenmesine bağlıdır. Yapılan çalışmanın amacı;“Benchmarking Uygulamaları”ile“Toplam Kalite Uygulamalarının”farklı ve benzer varsayımlarını ortaya çıkarmak ve benchmarking uygulamalarının nasıl yapıldığını belirlemektedir. Aynı zamanda hizmet sektöründe kalite yönetimi çerçevesinde“Toplam Hizmet Kalitesi Yönetiminin”nasıl yapıldığı üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte Türkiye'de bankacılık sektörünün dışa dönük benchmarking uygulamalarına eğilimleri ile içsel benchmarking uygulamalarını nasıl yaptıkları incelenip sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde hizmet sektöründe kalite yönetiminin bir alt basamağı olan“toplam hizmet kalite yöntemi”incelenmiştir. İkinci bölümde, TKY (Toplam Kalite Yönetiminin) ve benchmarking uygulamalarının tarihi gelişimi, tanım ve kapsamları incelenmiştir. Aynı zamanda TKYnin (Toplam Kalite Yönetiminin) bir alt boyutu olarak benchmarking uygulamalarının farklı ve benzer varsayımları ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, benchmarking uygulamalarının nasıl yapıldığı ile ilgilidir. Dördüncü bölümde ise, bankacılık sektörü üzerinde bir anket uygulaması yapılmıştır. Bu anket ile bankacılık sektörünün dışa dönük benchmarking eğilimleri ve içsel benchmarking uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre Türk Bankacılık sektörünün kendi şubeleri arasındaki (İçsel) benchmarking uygulamalarını mükemmele yakın bir şekilde organize ettiği görülmüştür. Aynı zamanda Türk Bankalarının fonksiyonel benchmarking uygulamalarını yapmaya istekli olması da oldukça önemli bir noktadır. Buradan da en etkili uygulama seçeneğini tercih etmeleri nedeniyle, gelecekte Türk Bankalarının dünya ölçeğinde organizasyonlara dönüşebilecekleri sonucuna ulaşabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important factor of the increase in the competition on all of over the world is the globalization. The quality and speed of production is being the most outstanding weapon for the compeptition. In the present one of the efficient way, used by companies to attain at this objective is the benchmarking implementation. The genaral aim of benchmarking is to increase performance of companies by the means of mutual sharing of the knowledge among the themselves. For achiveing this objective, first of all after companies investigate their own business process, They go to share knowledge among the part of institution or by establishing the partnership with the excellent companies on the their field or different fields. The established partnership is based upon the understand how the business process of the other company works by investigating its business process. The company can be making leapfrogging improvement by adopting the datas found from the other company to its structure. In the rivalry situation of our present days, the success in the benchmarking applications depend on its making at the certain periods and the support by the Total Quality Management. The aim of this study is to unveil the similar and different assumptions beyond the Benchmarking Applicatons and Total Quality Management and also to state how the Benchmarking Applications are made. At the same time, Total Quality Service Management at the Service Sector is emphasized. Above all, it is investigated that how the Turkish Banking Sector makes the external-oriented and internal- oriented Benchmarking Applications and also their results are evaluated.This thesis consists of four chapters. At the first chapter of thesis, the Total Service Quality Management, the sub-sector of Quality Method at Service Sector is studied. At the second chapter, the historical development and description and also the content of Total Quality Managent and Benchmarking Applications are examinated. At the same time, the similar and different assumptions of Benchmarking Applications, as the sub-sector of Total Quality Management are taken into account. At Third chapter is related to how the Benchmarking Applications are made. At the Fourth Chapter, the results of questionnare, given to the Turkish Banking Sector are submitted. Moreover, the external-oriented and internal oriented trends of benchmarking applications, made by Banking Sector and also their results are evulated. As result of the finding of in this research, Although there is some deficiency in the internal comparision made among the own branches of the Turkish banking sector, It can be seen that the benchmarking improvement is well organized so that the sector captures the high success for these application. At same time it can be seen that they are willing to make rather the functional benchmarking implementation. In the future, because of the this quality Turkish banking sector will be world class organization BWMtmmmmmk