Sendikalarda uygulanan muhasebe sisteminin tek düzen muhasebe sistemine uygulanması ve örnek uygulama
  1. Tez No: 92953
  2. Yazar: ALİ KEMAL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGUR TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sendikalar insan hayatının daha iyi bir şekilde idamesi için gerekli ekonomik ve sosyal imkanları sağlamaya dönük kollektif mücadele araçlarıdır. Sendikalar ticari ve sınai işletmeler gibi kâr amacı gütmezler. Ancak faaliyetlerini sürdürebilmek için gelir elde etmek durumundadır. Elde etmiş olduğu gelirleri kanunun öngördüğü şekilde tüzel kişiliğin amacı doğrultusunda harcamak, kalan kısmını da en iyi ve en güvenilir şekilde değerlendirmek durumundadır. Bu tezle önerilen hesap planı, sendikalarda kurulu bulunan muhasebe sisteminin tekdüzen hesap planına uygun tutulmasını sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Böylelikle aynı muhasebe dili kullanılacak, bu da gerek sendikalar arasında, gerekse sendika merkezi ile şubeleri arasında uygulama birliği sağlayacaktır. önerilen hesap planında daha önce uygulanan“işçi ve işveren sendika ve konfederasyonların devletçe denetlenmesine ilişkin tüzük”ile sendika ve konfederasyonların uymakla zorunlu oldukları hesap planı çerçevesine istinaden tekdüzen hesap planı tebliği 7/B seçeneği esas alınmıştır. Muhasebenin usul ve esasları içinde yer alan kavramlara göre, sendikalarda maliyet hesapları 6 'lı hesap gruplarında değil, 7/B seçeneği esas alınarak izlenmesi uygun olacağı, elde edilen gelirlerin dönemsellik ilkesi göz önüne alınarak tahakkuk esasına göre yapılması gerekliliği, maddi duran varlıklarla ilgili olarak amortisman uygulanmasının ve yeniden değerleme yapılması, karşılıkların ve reeskont uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki, ticari kuruluşlardan farklı olarak sendikalar, özel kanunları doğrultusunda bir muhasebe düzenine sahip olup, bu manada uymakla yükümlü oldukları tekdüzen muhasebe sisteminde bile farklı kayıtların yapıldığı, muhasebenin temel kavramlarına, genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine aykırılıklar olduğu saptanmıştır Sendikaların mevcut muhasebe uygulamalarına göre dönem sonlarında düzenleyecekleri mali tabloların güvenilir, doğru ve gerçek bilgileri içermesi açısından muhasebe uygulamalarının tezimizde önerildiği gibi olması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Unions are collectif struggle instruments which obtain necassary economic and social possibilities to sustain beter life condition. Unions, unlike commercial and industrial bussines, doesn't aim make profit, but they must obtain income to continue their operations. They spent it for the corparate aims according to legislation and invest leftovers in the most reliable and the most safest scopes. Account plan proposed in this thesis is presented in order to ensure records which record in accordance with present account system out of regard to Turkish Account System. In this circumtance, the same account rules will be used and this caused monotonies among unions and it also will bring practice equability between head office and branches. In proposed Account plan, 7/B altarnative is based according to regulation which is used priory to be audit employee and employer unions and confederations by the government and account sisytem that unions and confederations must obey. In accordance with notions in account methodology and rudiments, if cost accounts which use unions records according to 7/B system, not 6th group, it will be more suitable, and it must consider terms which income are obtained and its' records must be accrual basis. Besides, unions must allocate reserve for depreciate and revalue for the depreciated units and also must use reserve accaunts and make discount for account receivable and payable accounts. For this reason, unions different from commercial business in that having account system formed according to special law. This point of view some record mistakes are found according to account system they must obey, fundamentals and concerted principles of account. If it is wanted to reliable that financial charts to be made by unions at the end of the fiscal years, records must be done according to account principles proposed in our thesis.