Su grubu (tribenuron methyl) ayçiçeği çeşitlerinde farklı sıra üzeri mesafelerinin verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different intra rowdistances on yield and quality in su group (tribenuronmethyl) sunflower varieties
- Tez No: 929530
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma SU grubu ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinde verim ve bazı tarımsal özellikler üzerine farklı sıra üzeri mesafelerinin etkilerini belirlemek amacıyla 2023 yılında Konya-Hüyük koşullarında yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekerrür olacak şekilde kurulmuştur. Araştırmada deneme materyali olarak Tribenuron methyl etken maddeli herbisite dayanıklı (SU grubu) üç adet yağlık ayçiçeği çeşidi (P64LE141, LG50.559SX, LG50.689SX) kullanılmıştır. Sıra üzeri mesafe 15, 20 ve 25 cm, sıra arası 70 cm olacak şekilde ekim yapılmıştır. Araştırmada bitki boyu (cm), tabla çapı (cm), sap çapı (cm), tohum verimi (kg/da), yağ oranı (%) ve yağ verimi (kg/da) ve kabuk oranı (%) özellikleri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre çeşitler arasında en uzun bitki boyu 109,87 cm ile LG50.559SX çeşidinde elde edilirken, 20 cm sıra üzeri mesafede maksimum bitki boyu değerini (106,50 cm) vermiştir. Sap çapı en yüksek LG50.689SX çeşitinde 5,54 cm olarak elde edilirken 20 cm sıra üzeri uygulamasında en yüksek sap çapı 5,62 cm olarak ölçülmüştür. En yüksek 100 tohum ağırlığı çeşitler arasında 3,97 g ile LG50.559SX çeşitinde elde edilirken sıra üzeri mesafeler arasında 3,94 olarak elde edilmiştir. Tohum verimi çeşitler arasında en yüksek 298,33 kg/da ile LG50.689SX çeşitinde elde edilmiş, en yüksek tohum verimini 285,33 kg/da ile 20 cm sıra üzeri mesafede vermiştir. Yağ oranı açısından en yüksek değer %46,95 olarak LG50.559SX çeşitinde tespit edilmiştir. Yağ verimi 20 cm uygulamasında en yüksek değer 130,54 kg/da olarak elde edilirken LG50.689SX çeşitinde 134,93 kg/da olarak tespit edilmiştir. Konya ili Hüyük İlçesi koşullarına göre en yüksek tohum verimi ve yağ verimi değerlerinin LG50.559SX çeşitinde 20 cm sıra üzeri mesafede görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2023 in Konya-Hüyük conditions in order to determine the effects of different row distances on yield and some agronomic traits in SU group sunflower (Helianthus annuus L.) varieties. The experiment was set up according to the Split Plots Trial Design in Randomized Blocks with three replications. Three oil sunflower varieties (P64LE141, LG50.559SX, LG50.689SX) resistant to Tribenuron methyl herbicide (SU group) were used as trial material in the research. Planting was done with 15, 20 and 25 cm within the row and 70 cm between rows. Plant height (cm), head diameter (cm), stem diameter (cm), seed yield (kg/da), oil ratio (%), oil yield (kg/da) and shell ratio (%) traits were investigated in the research. According to the results obtained in the research, the longest plant height among the varieties was obtained in LG50.559SX variety with 109.87 cm, while it gave the maximum plant height value (106.50 cm) at 20 cm in-row distance. While the highest stem diameter was obtained as 5.54 cm in LG50.689SX variety, the highest stem diameter was measured as 5.62 cm in 20 cm in-row application. The highest 100 seed weight was obtained as 3.97 g among the varieties in LG50.559SX variety, while it was obtained as 3.94 between the row distances. The highest seed yield was obtained as 298.33 kg/da in LG50.689SX variety, and it gave the highest seed yield as 285.33 kg/da at 20 cm in-row distance. The highest value in terms of oil content was determined as 46.95% in LG50.559SX variety. While the highest oil yield value was obtained as 130.54 kg/da in 20 cm application, it was determined as 134.93 kg/da in LG50.689SX variety. According to the conditions of Hüyük District of Konya Province, the highest seed yield and oil yield values were observed in LG50.559SX variety at 20 cm row spacing.