Türkçe öğretiminde dijital okuryazarlık
Digital literacy in Turkish teaching
- Tez No: 929529
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KERAY DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Türkçe Dersi Öğretim Programı ve bu programa uygun olarak hazırlanan Türkçe ders kitaplarının (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8) dijital okuryazarlık açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda dijital okuryazarlık bağlamında Türkçe Dersi Öğretim Programı içerik ve kazanım boyutlarıyla, Türkçe ders kitapları ise içerik ve Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan kazanımlarla uyumu bakımından ele alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkçe Dersi Öğretim Programı (2019) ve MEB izni ile kullanıma uygun bulunan sekiz tane Türkçe ders kitabı (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8) oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada veri toplama tekniği olarak doküman analizi tercih edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Türkçe Dersi Öğretim Programı dijital okuryazarlık bağlamında içerik, eğitim durumları ve kazanım boyutuyla incelenmiştir. Türkçe ders kitapları programda dijital okuryazarlıkla ilişkisi tespit edilen kazanımları okuma metinleri, derse hazırlık çalışmaları ve etkinlik boyutunda içerme düzeyleri açısından ele alınmıştır. Elde edilen bulgular görüntülerle desteklenerek sunulmuş ve sayısal veriler tablolar hâlinde düzenlenmiştir. Çalışma sonucunda Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (2019) dijital okuryazarlık kavramının“dijital yetkinlik”olarak ele alındığı, programdaki kazanımların dijital okuryazarlıkla ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ders kitaplarının dijital okuryazarlığa yer verme oranları sınıf seviyesiyle doğru orantılı bir şekilde gittikçe artmaktadır. Türkçe ders kitaplarındaki dijital okuryazarlıkla ilişkili etkinliklerin azımsanamayacak boyutta olduğu fakat Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan dijital okuryazarlıkla bağlantısı saptanan bazı kazanımların kitapta ihmal edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Turkish Course Curriculum and Turkish coursebooks prepared in accordance with this program (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8) in terms of digital literacy. For this purpose, the Turkish Course Curriculum was examined in terms of content and achievement dimensions in the context of digital literacy, and Turkish coursebooks were examined in terms of their content and compliance with the achievements in the Turkish Course Curriculum. The study group of the study consists of the Turkish Course Curriculum (2019) and eight Turkish coursebooks (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8) that were found suitable for use with the permission of the Ministry of National Education. In the study where the qualitative research method was used, document analysis was preferred as the data collection technique. The data obtained in this study were analyzed using the content analysis method. The Turkish Course Curriculum was examined in terms of content, educational status and achievement dimensions in the context of digital literacy. Turkish coursebooks were examined in terms of the levels of inclusion of achievements related to digital literacy in the program in terms of reading texts, lesson preparation activities and activity dimensions. The findings obtained were presented with the support of images and the numerical data were arranged in tables. As a result of the study, it was determined that the concept of digital literacy was addressed as“digital competence”in the Turkish Course Curriculum (2019) and that the achievements in the program were related to digital literacy. An analysis of the degree to which Turkish textbooks incorporate digital literacy skills reveals a direct correlation between class level and the extent to which these skills are emphasised. A study of Turkish language textbooks reveals a significant correlation between digital literacy skills and the presence of related activities. However, the analysis also indicates a notable absence of specific digital literacy competencies within the Turkish language teaching programme.