Halk eğitim merkezlerinde çalışan görsel sanatlar öğretmenlerinin OSB tanılı bireylerin görsel sanatlar eğitimine yönelik görüşleri
Views of visual arts teachers working in public education centers on visual arts education of individuals with ASD diagnosis
- Tez No: 929532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de de zihinsel engelli ve Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı bireylerin oranının çok fazla olduğu bilinmektedir. Bu bireyler eğitilerek hayat kalitelerinin artırılabileceğini söylemek mümkündür, Ayrıca insan gelişimini düşünülürse, otizmli olmayan bir birey, kendisini anlatmak isterken, sanatı ve güzel duyu değerleri kullanıyorsa, OSB tanılı bireylerin de aynı nitelikleri taşımış olduğu unutulmamalıdır. OSB tanılı bireylerle meydana getirilen fotoğraf çalışmalarında, renkli malzemelerin ve farklı görsel materyallerin kullanması ile iletişimin basitleştirilerek, amaçlanan gelişmenin hızlandırıldığı bu şekilde kendilerini kolaylıkla anlatım edebilecek duruma gelebilecekleri amaçlanmaktadır. OSB tanılı bireylerin dil gelişimleri, sosyal iletişim, duygusal uyaranlara farklı tepkiler, zihinsel gelişimde problemler, kısıtlı konulara duyulan ilgi, rutinin değişmeme arzusu gibi günlük yaşamlarını zora sokan problemler mevcuttur. OSB tanılı bireylerin görsel eğitimi kanalıyla geleceğe hazırlamakta olan görsel sanatlar öğretmenlerinin düşünceleri de bu konuda oldukça değerlidir. Araştırma 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılında Trabzon Ortahisar ilçesine bağlı bir Halk Eğitim merkezinde OSB tanılı yetişkin bireylere yönelik açılan Görsel Sanatlar kursunda çalışan toplam 13 Görsel sanatlar öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, görsel sanatlar derslerinin özel gereksinimli öğrenciler üzerindeki katkısınin bireysel farklılıklara göre değiştiğini ortaya koymuştur. Bazı öğrenciler için sanat etkinlikleri, problem davranışların kontrol altına alınması ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi yönünde fayda sağlarken, diğerleri için bu etkinin sınırlı olduğu görülmüştür. Ayrıca, sanatın duygusal rahatlama sağlama ve sosyal etkileşimi artırma gibi terapötik etkileri, öğrencilerin genel yaşam kalitesine olumlu katkılar sunmaktadır. Bununla birlikte, daha etkili sonuçlar için öğretim yöntemlerinin ve fiziksel ortamların geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the rate of individuals with mental disabilities and Autism Spectrum Disorder (ASD) is very high in Turkey. It is possible to say that these individuals can be educated and their quality of life can be increased. In addition, when considering human development, it should not be forgotten that if a non-autistic individual uses art and aesthetic values when trying to express himself/herself, individuals with ASD also have the same qualities. In the photography studies carried out with individuals with ASD, it is aimed that communication is simplified by using colored materials and different visual materials, and that the intended development is accelerated, and thus they can easily express themselves. Individuals with ASD have problems that make their daily lives difficult, such as language development, social communication, different reactions to emotional stimuli, problems in mental development, interest in limited subjects, and the desire for routine not to change. The thoughts of visual arts teachers who prepare individuals with ASD for the future through visual education are also very valuable in this regard. The research was conducted with a total of 13 visual arts teachers working in a Visual Arts course opened for adults with ASD in a Public Education Center in Ortahisar district of Trabzon in the 2024-2025 Academic Year. The research findings revealed that the effect of visual arts courses on students with special needs varies according to individual differences. While art activities provide benefits for some students in terms of controlling problem behaviors and developing communication skills, this effect was found to be limited for others. In addition, the therapeutic effects of art, such as providing emotional relief and increasing social interaction, provide positive contributions to the students' overall quality of life. However, it was emphasized that teaching methods and physical environments should be developed for more effective results.