Savunma sanayiinin Türkiye ekonomisindeki yeri
- Tez No: 92954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
155 ÖZET Türkiye'nin; stratejik açıdan önemli bir ülke olduğu bilinen bir gerçektir. Komşuları ile ilişkileri de göz önüne alındığında, Türkiye'nin güçlü bir silahlı kuvvetlere ve savunma sanayiine sahip olması zorunludur diyebiliriz. Savunma Sanayii ; Ülkenin silahlı kuvvetleri için taktik, stratejik ve savunma amacına yönelik silah sistemleri ve donanımlarını tasarlayan, geliştiren ve üreten, özellikle yatırım malları üreten sanayi dalları başta olmak üzere, diğer bütün ekonomik faaliyet alanları ile iç içe olan özel ve kamu kuruluşlarının mülkiyetindeki işletmeler topluluğudur. Birinci paragrafta bahsedilen hususlar dikkate alındığında, Türkiye'nin yerli savunma sanayiini geliştirmesi ve bu konuda tedbir alması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bir ülkenin savunma sanayii, onun tüm sanayiinin bir parçasıdır. Savunma sanayii ülkenin ekonomisi, bilimsel araşîırma potansiyeli, askeri, siyasi ve stratejik konseptleri ile iç içedir. Bu karşılıklı etkileşim içinde savunma sanayii de, ülkenin genel ekonomisini, araştırma düzeylerinin gelişimini etkiler. Ülkemizde modern savunma sanayiinin tesisine yönelik, özel sektöre fırsat sağlayabilecek çalışmalar 1960'larda başlamış ancak cesur adımlar 1985 yılında çıkarılan 3238 sayılı yasa ile gerçekleşmiştir. Önce Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Daha sonra 1989 yılında aynı kurum Savunma Sanayii Müsteşarlığı adını alarak günümüze değin başarılı çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sayesinde sağlanan kaynaklarla ortak yatırımlar gerçekleştirilmiş ve belirli bir teknolojik birikime ulaşılmıştır. Savunma sanayiine yapılan harcamalar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelendiğinde farklı ekonomistler farklı sonuçlara ulaşılmışlardır. Beşinci bölümde ayrıntılı olarak izah edildiği gibi bazı iktisatçılar, savunma harcamalarının ekonomi üzerine etkisinin olumlu156 olduğunu değerlendirirken, bazı iktisatçılarda, savunma harcamalarının ekonomi üzerine etkisinin olumsuz olduğu sonucuna varmışlardır. Bu çalışmada yapılan uygulamada da savunma harcamalarının GSMH üzerine etkisinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak yaşanan dönem, baz alınan kriterler, ülkelerin ekonomik ölçekleri gibi pek çok unsur iktisatçılar arasında bu farklılığa sebep olmaktadır. Bu sebeple her ülke kendi özgün koşullarına göre konuyu değerlendirerek, kendi ulusal çıkarlarını maksimize edebilecek hareket tarzlarını tesbit etmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
157 ABSTRACT It is a known fact that Turkey is a strategically important country. When Turkey's relations with her neighbors are considered, it is definite that Turkey needs a strong Armed Forces and a defense industry. A defense industry consists of institutians that design, develop and produce weapon systems and equipments in the private and public sector for the purpose of tactical and strategic defense. In light of the issue discussed in the first paragraph, the necessity of the devolepment of a national defense industry in Turkey becomes apparent. A defense industry involves a country's economic potential, research and development efforts, military, political and strategic concepts and doctrines. In this interaction, the defense industry in a country also affects the cuntry's economy in general and the research and development efforts. In Turkey, steps towards the establishment of a modern defense industry started in 1960s. However, bold steps towards the achievement of this goal were taken since 1985 after the law 3238 was passed at the National General Assembly. As a first step, the Institution of Defense Development and Support was established. In 1989, the same institution was named as the Defense Industry Undersecretary and it has performed succesfully until today. By these successful contributions and resources created, joint investments were made and a good level of technological background has been reached. Economists have reached different conclusions when they investigated the relationship between defense industry expenditures and economic development. As explained in chapter five of this study, while some economists concluded that defense expenditures have a positive effect on the economy others have concluded that defense expenditures have a158 negative effect on the economy. This study also reached the conclusion that defense expenditures have a positive effect on the Gross National Product of a country. However, factors like the current economic level, criteria on which this decisial is based, economic performance measures of a country are the cause for different opinions among economists about the effect of defense expenditures on the economy of a country. For this reason, every country needs to evaluate this topic in terms of her specific conditions and determine the best courses of action to maximize her national interests. tc yükseköğretim kumul** DOKÜMANTASYON MEKKBİ