Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personel ve yöneticilerin hizmet kalitesi bilinci açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 92955
  2. Yazar: SİBEL SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
65 ÖZET Bu çalışma ile Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personel ve yöneticilerin“hizmet kalitesi bilinci”nin değerlendirilmesi yapılmıştır. Otel işletmeleri emek - yoğun olma özelliği ile çok sayıda ve nitelikli işgücüne ihtiyaç duymakta; dolayısıyla otomasyon imkanları çok sınırlı olmaktadır. Yoğun rekabet ortamında bulunan otel işletmeleri için hizmet kalitesi ise önemli bir rekabet unsurudur. Bu nedenle, otel işletmesi çalışanlarının“hizmet kalitesi bilinci”büyük önem taşımaktadır. Çalışanların kalite bilincinde olması ise kaliteye karşı duyarlı olmaları, kaliteyi önemsemeleri anlamına gelmektedir. Bu çalışmada Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personel ve yöneticilerin kalitenin öneminin ne ölçüde bilincinde oldukları, işletmede kalite bilincinin gelişmesini teşvik edici bir örgüt ikliminin mevcut olup olmadığı araştırılmıştır. Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personel ve yöneticilerin kaliteli hizmet verme bilincinde olduğu, çalıştıkları işletmede kalite bilincinin gelişmesini teşvik edici bir örgüt ikliminin bulunduğu, yapılan araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerine, kaliteli hizmet sunumunu gerçekleştirmelerinde yardımcı olabilecek önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
66 ABSTRACT This study has been done to evaluate“conscious of the service quality”for the personnel and managers which work at the hotels have 4 and 5 stars in Ankara. The hotel managements need well-qualified productive power because of the characteristic named labour - intensive so that they have a little change for outomation. For the hotels which participate in the competition environment the quality of service is very important for competition. Because of this conscious of the service quality of the hotel managements workers is very important for hotels.“The workers which have conscious of the quality”means that they are sensitive about the quality and they consider quality important. This study searchs throughly that what is the measurement of the importance of the quality for the personnel and managers which work at the hotels have 4 and 5 stars in Ankara. And it also searches throughly that if they have the climate of organization for developing the conscious of quality. The results show that the personnel and managers which are working at the hotels have 4 and 5 stars in Ankara have the conscious about giving high quality service; also show that they have the climate of organization for developing the conscious of quality. Also we gave suggestions to have them about high quality service. tC YÜKSEKÖ?RETİM KURUM) DOKÜMANTASYON MERKEZİ