Sağlıklı genç bireylerde 1 dakika otur – kalk testinin referans değerlerinin belirlenmesi
Determination of reference values of the 1 minute sit-to-stand test in healthy young individuals
  1. Tez No: 929543
  2. Yazar: EREN KURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; 18 – 23 yaşları arasında sağlıklı genç bireylerde 1 dakika otur kalk testinin yaşa ve cinsiyete göre referans değerlerini belirlemektir. Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesinde öğrenim gören 97 sağlıklı birey katılmıştır ancak 62 olgu veri analizine dâhil edilmiştir. Bireylere 1 dakika otur kalk testi, egzersiz kapasitesini değerlendirmek üzere 6 dakika yürüme testi (6DYT) ve kas kuvvetini değerlendirmek üzere M. Quadriceps Femoris ve sırt bacak kas kuvveti değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the reference values of the 1-minute sit and stand test in healthy young individuals between the ages of 18 and 23 according to age and gender. In the study, 97 healthy individuals studying at Dokuz Eylul University, Faculty of Physical Therapy and Rehabilitation participated, but 62 cases were included in the data analysis. Individuals were evaluated with a 1 minute sit – to - stand test, a 6-minute walk test(6MWT) to assess exercise capacity, and M. Quadriceps Femoris, back - leg muscle strength to assess muscle strength.