Mekanın hafızası
Memory of the place
  1. Tez No: 929544
  2. Yazar: RABİA CEVİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BOERESCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez; mekan, ışık ve hafıza terimlerinin bireysel ve toplumsal bellek üzerindeki etkilerini sanatla ilişkilendirerek incelemektedir. Çalışmanın amacı, mekanın insan yaşamındaki ve sanat eserlerindeki rolünü, ışığın atmosfer yaratmadaki gücünü ve hafızanın bu süreçlerdeki etkisini ele almaktır. Mekan, sadece fiziksel bir alan değil, aynı zamanda insanın psikolojik, sosyal ve kültürel deneyimlerinin şekillendiği bir yapı olarak değerlendirilmiştir. Işık, mekanda farklı ambiyanslar yaratırken, hafıza bu etkileşimleri kaydederek anıların kalıcılığını sağlar. Tez, sanat eserlerinde bu üç unsurun birleşerek izleyiciye nasıl bir bellek ve mekân deneyimi sunduğunu keşfetmektedir. Kapsam olarak, sanatta mekan kullanımına dair örnekler ve teorik yaklaşımlar incelenmiş, hafıza ve ışığın mekânda nasıl iz bıraktığı tartışılmıştır. Yöntem olarak, sanatçılardan örnekler vererek mekânın hafıza üzerindeki etkilerini açıklayan görsel çalışmalar yapılmış ve analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, mekânın sadece fiziksel bir varlık olmadığını, insanın hafızasında iz bırakan ve sanatta sürekli olarak yeniden şekillenen bir kavram olduğu vurgulanmıştır. Bu bağlamda, sanat eserlerinde mekânın hafızayı nasıl etkilediği ve ışıkla birlikte algıların nasıl dönüştüğü üzerine derinlemesine bir inceleme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of the terms space, light, and memory on individual and collective memory, in relation to art. The aim of the study is to explore the role of space in human life and art, the power of light in creating atmosphere, and the influence of memory in these processes. Space is considered not only as a physical area but also as a structure where psychological, social, and cultural experiences are shaped. Light creates different ambiances in space, while memory records these interactions, preserving the permanence of memories. The thesis investigates how the combination of these three elements in art creates a memory and spatial experience for the viewer. The scope of the study includes examples of space usage in art and theoretical approaches, as well as discussions on how memory leaves traces in space. The method involves visual works that analyze the effects of space on memory, using examples from artists. The result of the study emphasizes that space is not merely a physical entity but a concept that leaves marks in human memory and is constantly reshaped in art. In this context, an in-depth examination is presented on how space affects memory in art and how perceptions are transformed through light.