Uçucu kül katkısının hava sürükleyici katkı maddesi içeren taze ve sertleşmiş beton üzerindeki etkileri
effects of fly ash admixture on fresh and hardened concretecontaining air entraining admixture
  1. Tez No: 929592
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması, uçucu kül ve hava sürükleyici katkı maddesi ilavesinin sertleşmiş betonun donma-çözülme direnci, basınçlı su altında suyun nüfuz etme derinliği, yarmada çekme dayanımı, basınç dayanımı, ultrasonik darbe hızı; taze betonun kıvamı ve sürüklenmiş hava içeriği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Tüm beton karışımlarında bağlayıcı dozajı 450 kg/m3, su bağlayıcı oranı 0.4, ince agrega dozajı 900 kg/m3, orta boyutlu agrega dozajı 540 kg/m3, iri agrega dozajı 360 kg/m3 ve süper akışkanlaştırıcı dozajı 2.25 kg/m3 olarak sabit tutulmuştur. Hazırlanan beton karışımları, Portland çimentosunun ikamesi olarak ağırlıkça %10, %20 ve %30 oranlarında uçucu kül eklenerek modifiye edilmiştir. Beton karışımlarında kullanılan hava sürükleyici katkı maddesi, bağlayıcı maddenin ağırlıkça %0.025 ve %0.05'i olacak şekilde ayarlanmıştır. Yapılan taze beton deneyleri neticesinde uçucu kül ve hava sürükleyici katkı kullanımıyla birlikte, taze betonun kıvamında ve hava içeriğinde önemli bir değişikliğe rastlanmamıştır. Uçucu kül ve hava sürükleyici katkının birlikte kullanımının donma-çözülme döngüsü sonrasındaki basınç dayanımlarında meydana gelen kayıpları azalttığı görülmüştür. 90 günlük küp şeklindeki numunelerde, artan uçucu kül ve hava sürükleyici katkı oranıyla birlikte basınç dayanımlarında düşüş gözlemlenmiştir. Donma-çözülme döngüsüne maruz bırakılmayan 90 günlük küp şeklindeki numunelerde; aynı oranda hava sürükleyici katkı maddesi içeren karışımlara eklenen uçucu kül katkı maddesi, aynı oranda uçucu kül katkı maddesi içeren karışımlara eklenen hava sürükleyici katkı maddesi, betonun basınç dayanımında bir miktar düşüşe neden olmuştur. 7, 28 ve 90 günlük silindir şeklindeki numunelerde, uçucu kül ve hava sürükleyici katkı kullanımının betonun; ultrasonik dalga hızında, permeabilite değerinde, yarmada çekme ve basınç dayanımında önemli bir değişikliğe yol açmadığı gözlemlenmiştir. Permeabilite, ultrasonik dalga hızı ve yarmada çekme dayanımı testlerinde hemen hemen bütün karışım gruplarında birbirlerine yakın sonuçlar elde edilmiş olup numune yaşı arttıkça veriler olumlu yönde değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of the addition of fly ash and air entraining admixture on the freeze-thaw resistance, depth of water penetration under pressurized water, tensile strength at splitting, compressive strength, ultrasonic pulse velocity of hardened concrete; consistency and entrained air content of fresh concrete. In all concrete mixtures, were kept constant binder dosage as 450 kg/m3, water binder ratio as 0.4, fine aggregate dosage as 900 kg/m3, medium aggregate dosage as 540 kg/m3, coarse aggregate dosage as 360 kg/m3 and super plasticizer dosage as 2.25 kg/m3. The prepared concrete mixtures were modified by adding fly ash at 10%, 20% and 30% by weight as Portland cement replacement. The air entraining admixture used in the concrete mixtures was adjusted to 0.025% and 0.05% by weight of the binder. As a result of the fresh concrete tests, no significant change was found in the consistency and air content of the fresh concrete with the use of fly ash and air entraining admixture. It was observed that the combined use of fly ash and air entraining admixture reduced the loss of compressive strength after the freeze-thaw cycle. In 90-day-old cube shaped specimens, a decrease in compressive strength was observed with increasing fly ash and air entraining additives. In 90-day-old cube shaped specimens not exposed to freeze-thaw cycle; fly ash admixture added to mixtures containing the same proportion of air entraining admixture and air entraining admixture added to mixtures containing the same proportion of fly ash admixture caused some decrease in the compressive strength of concrete. In 7, 28 and 90 days old cylindrical specimens, it was observed that the use of fly ash and air entraining admixture did not lead to important differences in ultrasonic pulse velocity, permeability value, splitting tensile and compressive strength of concrete. In permeability, ultrasonic pulse velocity and tensile strength at splitting tests, close results were obtained in almost all mixture groups and the data changed positively as the specimen age increased.