Dev göğüs duvarı tümörlerinin rezeksiyon ve rekonstrüksiyonunda kişiye özgü 3D titanyum protez yöntemiyle yapılan stabilizasyon ile diğer konvansiyonel stabilizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of stabilization by personalized 3D titanium prosthesis method and other conventional stabilization methods in the resection and reconstruction of giant chest wall tumors
- Tez No: 929601
- Danışmanlar: UZMAN MAHMUT TALHA DOĞRUYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Dev göğüs duvarı tümörlerinin rezeksiyonu ve rekonstrüksiyonunda kişiye özgü 3D titanyum protez yöntemi ile yapılan stabilizasyon ile diğer konvansiyonel stabilizasyon tekniklerini karşılaştırarak aralarında anlamlı fark olup olmadığını araştırmayı amaçladım. Gereç ve Yöntemler: Çalışma retrospektif ve gözlemsel olarak tasarlandı, Ocak 2011-Ocak 2023 tarihleri arasında 10x10cm'nin üzerinde göğüs duvarı tümörü nedeniyle opere edilip, rekonstrüksiyon için ek materyal kullanılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 61 hastanın 30'u erkek, 31'i kadındır. Göğüs duvarı rezeksiyonu yapılan 61 hastadan, 9 hastaya titanyum bar-plak, 12 hastaya 3D titanyum protez, 20 hastaya titanyum mesh, 11 hastaya prolen mesh, 24 hastaya kompozit mesh ile rekonstrüksiyon yapılmıştır. Postoperatif dönemde 2 hasta kardiyak ve/veya solunum sistemi nedenleriyle exitus olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectıve: We aimed to compare the stabilization made with the personalized 3D printer method and other conventional stabilization techniques in the resection and reconstruction of giant chest wall tumors and to investigate whether there is a significant difference between them. Methods: The study was designed retrospectively and observationally. Patients who were operated on for chest wall tumors larger than 10x10cm and used additional material for reconstruction between January 2011 and January 2023 were included in the study. Results: Of the 61 patients participating in the study, 30 were male and 31 were female. Of the 61 patients who underwent chest wall resection, 9 patients were reconstructed with titanium bar plate, 12 patients were reconstructed with 3D titanium prosthesis, 20 patients were reconstructed with titanium mesh, 11 patients were reconstructed with prolene mesh, and 24 patients were reconstructed with komposite mesh. In 30 days, 2 patients died due to cardiac and respiratory reasons.