Fen bilgisi bölümü öğretmen adaylarının 3 boyutlu sanal ortamlardaki etkileşim düzeyleri, uzamsal yetenekleri ve başarıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Relationships between 3-D virtual environment interaction level, spatial abilities, and achievement level: The case of pre-service science teachers
  1. Tez No: 418234
  2. Yazar: FATMA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; 3 boyutlu (3B) sanal platformlardan Second Life (SL) ortamındaki katılımcıların; ortamla olan etkileşimleri, uzamsal yetenekleri ve başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca bu çalışmada ortamda kullanılan farklı içerik türlerinin tercih edilme sıklıkları ve bu içeriklerle etkileşimde, uzamsal yeteneğin önemli olup olmadığı da araştırılmıştır.Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Erzurum ilindeki Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Bölümünde 2. Sınıfta öğrenim gören 45 öğrenciden oluşmaktadır. Uzamsal yetenek testleri (uzamsal görselleştirme, zihinsel döndürme), etkileşim gözlem formu ve başarı testi kullanılarak iki hafta süreyle veriler toplanmış; elde edilen veriler araştırma soruları doğrultusunda analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; video, animasyon ve metinsel içeriklerin tercih edilme sıklıkları birbirine yakın olmakla birlikte, katılımcılar sırasıyla animasyon, video ve metinsel içerikli materyalleri tercih etmişlerdir. Ayrıca etkileşim ile başarı, uzamsal yetenek ile etkileşim, başarı ile uzamsal yetenek arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Uzamsal yetenek-animasyon etkileşimi arasında anlamlı bir ilişki gözlenirken, uzamsal yetenek-video ve uzamsal yetenek-metinsel içerik etkileşimi arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Sonuç olarak, 3B sanal ortamlarda etkileşim ve uzamsal yeteneğin birbirleriyle ilişkili olduğu ve başarıyı olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Ayrıca hangi tür içeriklerin daha fazla tercih edildiği sonucundan yola çıkarak, bu tür sanal ortamlarda tasarım yapmayı düşünen tasarımcılar için bu çalışma yol gösterici olabilir. Sanal ortamları eğitimde kullanacak olan eğitimciler de, etkileşim ve uzamsal yetenek faktörlerini göz önünde bulundurarak daha verimli ortamlar oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between 3D virtual environment interaction level, spatial abilities, and achievement level for participants in the Second Life environment, which is a three-dimensional (3D) virtual platform. In addition, the study focuses on whether or not spatial abilities are influential on the frequency of preferring different types of content used in the environment and interaction with these contents. Descriptive and relational methods, which are quantitative research methods, were used in the study. The study group consists of 45 2nd grade students attending Department of Science Education under Kazım Karabekir Faculty of Education of Atatürk University located in Erzurum Province of Turkey. Data were collected through spatial ability tests (spatial visualization test, mental rotation test), interaction observation form, and achievement test for two weeks. These data were analyzed in accordance with the research questions. The findings indicated that frequencies of preferring videos, animations, and textual materials were close to each other, but what the participants preferred most frequently were animations, videos, and textual materials respectively. A significant relationship was found between interaction and achievement; spatial ability and interaction; and achievement and spatial ability. While a significant relationship was observed between spatial ability and animation interaction, no significant relationship was found between spatial ability and video interaction and between spatial ability and textual material interaction. All in all, it can be said that 3D virtual environment interaction and spatial ability are interrelated and have a positive influence on achievement. The findings of the present study concerning the frequency of preference of contents may be guiding for designers who intend to make designs in virtual environments of this sort. Educators to use virtual environments in education may create more productive environments by taking into consideration interaction and spatial ability, which are important factors in this matter.