Özel dershanelerde animasyon kullanımıyla bilgisayar destekli fen öğretiminin öğrenci başarısına, hatırda tutma düzeyine ve duyuşsal özellikleri üzerine etkisi
The effects of audio specialities and recalling level of science teaching by using animation and with supporting computer on students' success in private school offering specialized courses
  1. Tez No: 202888
  2. Yazar: BEDİA MAT İSKENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalısmada, ?lköğretim Fen ve Teknoloji dersi 8.sınıf müfredatında yer alan ?Mitoz ? Mayoz Hücre Bölünmesi? konusunun animasyon kullanarak bilgisayar destekli öğretiminin, öğrenci basarısı, hatırda tutma düzeyi ve duyussal özellikleri üzerine etkilerinin arastırılması amaçlanmıstır. Arastırma 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi Muğla ili Milas ilçesinde özel bir dershanede 8. sınıf öğrencileri ile gerçeklestirilmistir. Arastırmaya dershaneye devam etmekte olan 258 8. sınıf öğrencisi katılmıstır. Arastırma ön testson test modeline uygun deneysel bir çalısma olarak yapılmıstır. Deneysel deseni desteklemek amacıyla öğrencilerin duyussal özelliklerini tespit etmek için öğrenci görüslerine yer verilmistir. Arastırmada yansız atama yoluyla belirlenmis deney ve kontrol grubu ile çalısılmıstır. Grupların basarı düzeyleri birbirine yakın olarak tayin edilmistir. 129 öğrencinin bulunduğu kontrol grubunda ?Mitoz-Mayoz hücre bölünmesi? konusu geleneksel yöntem ile islenirken; 129 öğrencinin bulunduğu deney grubunda ise animasyon kullanılarak bilgisayar destekli öğretimle islenmistir. Arastırmada kullanılan soruların geçerliliğini ve güvenirliğini saptamak üzere 24 sorudan olusan test, Milas Lisesi'nde okuyan 160 9. sınıf öğrencisine uygulanmıstır. Uygulama sonucunda test sorularının güvenirliği ?= ,79 olarak bulunmustur. Kapsam geçerliğinin sağlanması için de Muğla Üniversitesi'nden öğretim üyelerinin görüsleri alınmıstır. Her iki gruba ders islenmeden önce ön test olarak uygulanan basarı testi, ders islendikten sonra basarıyı ölçmek ve hatırda tutma düzeylerini belirlemek için son test ve hatırda tutma testi olarak uygulanmıstır. Gruplara uygulanan yöntemlerin öğrencilerin duyussal özelliklerindeki etkilerini belirlemek amacıyla öğrenci görüslerine yer verilmistir. Nicel verilerin çözümünde, bilgisayar ortamında SPSS 11.0 istatistik paket programı kullanılmıstır. Veriler ?karsılastırmalı t-testi? ile analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject ?Mitosis and Meiosis Cell Separation? which is in Primary Education School, in the eighth class, Science and Technology for the school programme by using animation, teaching of computer, student success, to memorize level and the effects of which are on audio specialities? study has been aimed. The study has been done with the students in the eighth class in a orivate school offering specialized courses in Milas, the town of Muğla, in 2006-2007 Educational Year. To this study 258 students who are in the eighth class have attended to this private school offering specialized courses have been participated. The study which is as suitable prime test, final test modal has been done like an experimental study. With the aim of supporting of the experimental modal, the students? opinions have been mentioned to find audio specialities of the students. In the study, it has been worked with an experiment and control groups that are consisted of only objective items. As usual, when the subject ?Mitosis and Meiosis Cell Separation? has been done in the control group that has 129 students; in the experiment group that has 129 students with computer supporting teaching by using animation. To fix the acceptable and reliable of the questions whichare used in the study, a test which is consisted of 24 questions with 160 students in the nineth class, in Milas High School has been done. As the result of this practice, the reliable of the questions of test has been found as ?= ,79. Also to fix of concept usage, the opinions of the teachers at Muğla Universty have been taken. In the each two groups, before the lesson success test is practised as prime test, after the lesson the final test and to memorize have been practised tolearn the success and to fix the memorizing level. Here, the students? opinions have been taken to fix audio effects of the methods which are practised in the groups. In the solving of quantitative datums, in computer SPSS 11.0 statistics packet programme has been used. Datums have been analysed by ?comparative test t?.