Farklı depolama süre ve koşullarının köpek mamalarının kalite ve güvenliği üzerine etkileri
Effects of different storage periods and conditions on the quality and safety of dog food
  1. Tez No: 929646
  2. Yazar: MEHMET KUKİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Evcil hayvan beslenmesinde kullanılan kuru köpek mamalarının depolama süresi ve koşulları, ürünlerin hem besin değerini hem de mikrobiyal güvenliğini etkileyebilmektedir. Mama kalite ve güvenliğini sağlamak için standart bir yöntem bulunmamakla birlikte özellikle ev tipi depolamanın yanlış yönetimi bu riskleri arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında, farklı depolama koşullarının köpek mamalarına olan etkileri incelenmiştir. Materyal olarak yerli ve yabancı üretim premium/ekonomik ve farklı kapatma mekanizmalarına göre sınıflandırılan ekstrüde kuru mamalar petshoplar ve veteriner kliniklerinden temin edilmiştir. Özellikle 10 kg ve üzeri ağırlıkta ambalajlar ile satışa sunulan 12 adet kuru mama seçilmiş olup ev tipi depolamanın simüle edilmesi amaçlanmıştır. Piyasaya sunulan orijinal ambalaja ek, ev tipi mama depolamada en çok kullanılan plastik ve metal kaplar ile seçilen mamaların oda koşullarında günlük kullanımı simüle edilerek 2 ay süre ile depolanmıştır. Denemenin başlangıç gününde çalışmaya dahil edilen örneklerin temel besin madde kompozisyonu, su aktivitesi, yağ asidi kompozisyonu, Salmonella spp. varlığı, küf ve maya sayımı, serbest yağ asitliği tayini ve peroksit sayısı analizleri yapılmıştır. 2 aylık depolama sonrasında ise Salmonella spp. varlığı, küf ve maya sayımı, serbest yağ asitliği tayini ve peroksit sayısı analizleri tekrarlanmıştır. Başlangıçta örneklerin hiçbirinde küf, maya ve Salmonella spp. ürememiş iken 2 aylık depolama sonucunda yine Salmonella spp. üremesi görülmemiş fakat her üç saklama koşulunda da küf üremesi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Storage period and conditions of dry dog food used in pet nutrition can affect both nutritional value and microbial safety of the products. Although there is no standard method to ensure food quality and safety, especially improper management of home storage increases these risks. In this thesis study, the effects of different storage conditions on dog food were examined. Extruded dry food classified according to domestic and foreign production premium/economic and different closure mechanisms were obtained from pet shops and veterinary clinics as material. In particular, 12 dry food offered for sale in packages weighing 10 kg and above were selected and it was aimed to simulate home storage. In addition to the original packaging offered to the market, the selected food was stored for 2 months by simulating daily use in room conditions with the plastic and metal containers most commonly used in home food storage. On the starting day of the experiment, basic nutrient composition, water activity, fatty acid composition, Salmonella spp. presence, mold and yeast count, free fatty acid determination and peroxide number analyses were performed on the samples included in the study. After 2 months of storage, Salmonella spp. presence, mold and yeast count, free fatty acid determination and peroxide number analyses were repeated. While mold, yeast and Salmonella spp. did not grow in any of the samples at the beginning, Salmonella spp. growth was not observed after 2 months of storage, but mold growth was observed under all three storage conditions.