İlköğretim sosyal bilgiler dersinin öğretiminde hikaye anlatım yönteminin (storytelling) kullanımı
  1. Tez No: 92966
  2. Yazar: AHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
139 ÖZET Alan araştırması niteliğini taşıyan bu çalışma, Giriş, ilgili Yayın ve Araştırmalar, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmuştur. İlköğretim 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi tarih konularının işlenmesinde hikaye anlatım yöntemi ile düz anlatım yönteminin öğrencilerin erişileri üzerindeki etkisini ölçmelerin amaçlandığı bu araştırmada, aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. Hikaye anlatım yöntemi, ilköğretim 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi tarih konularının öğretilmesinde düz anlatım yöntemine göre; a. Bilgi Düzeyinde, b. Kavrama Düzeyinde, c. Toplam öğrenci erişilerinde daha başarılı mıdır? Araştırmada bu sorulara cevap bulabilmek için önce, yurtiçi ve yurtdışı ilgili yayın ve araştırmalar taranmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ilköğretim 6. ve 7. sınıflarda Sosyal Bilgiler dersinden birer tarih ünitesi seçilmiş, bu ünitelere göre iki farklı test geliştirilmiştir, ilgili testler önce ön test olarak, oluşturulan deney gruplarına verilmiştir. M.E.B. Sosyal Bilgiler Programına uygun olarak 6. ve 7. sınıflarda birer ünitede hikaye anlatım yöntemi ve düz anlatım yöntemine göre uygulama yapıldıktan sonra yine her iki sınıfın şubelerine son testler verilmiştir. Kırşehir ili Prof. Dr. Erol Güngör ilköğretim Okulu 6/B (30), 6/C (30), 7/B (30), 7/F (30) olmak üzere toplam 120 öğrenci üzerinde yapılan araştırmanın sonucu olan bu çalışmada istatiksel işlemler, uygulanan ölçme araçlarının geçerli ve güvenilir olduğunu ortaya koymuştur.140 Araştırma sonucunda, hikaye anlatım yönteminin ilköğretim 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi tarih konularında; bilgi, kavrama düzeyleri ile toplam öğrenci erişilerinde daha başarılı olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
141 SUMMARY This study is a field research, consists of 5 main. Chapters including Introduction, Related Publications and Researches, Method, Findings and Interpretation, Conclusion and suggestions. The aim of this study is to evaluate the influence of storytelling method and lecture method on the performance of the student in the 6 th. and 7 th. grades at the elemantary schools, And also the following question will be answered. Is the storytelling method more effective than the lecture method for teaching history subjects in the Social Studies of the 6 th. and 7 th. grades, a) at the level of knowledge b) at the level of understanding c) at the level of total student performans. First of all, to answer the above- mentioned questions with sub- questions, the related publication and researches, made at home and abroad was searched. Two unites from the Social Studies curriculum of the 6 th. and 7 th. grades was chosen and pre-test and post test with multiple choices were prepared according to there two unites The pre-test were given to the experinent groups; Later on, these two unites were performed according to the lecture method and storytelling method. After that, post-test was given to them. The sample of this research consists of 120 students at the 6/B class, the 6/C class, the 7/B class, the 7/F class at the Prof. Dr. Erol Güngör Elemantary School in Kırşehir. Tha statistical process of the evaluation means with its validity and reliability. Was realised. i