Exploring the religiosity effect on nationalist and globalist attitudes in Türkiye: A study using world values survey data
Türkiye'de dindarlığın milliyetçilik ve küreselleşme tutumları üzerindeki etkilerinin araştırılması: Dünya değerler araştırması verileri kullanılarak yapılan bir çalışma
- Tez No: 929679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye odaklanarak din, milliyetçilik ve küreselleşme arasındaki karmaşık ilişkileri incelemektedir. Çalışma, dindarlığın milliyetçi ve küreselci tutumları destekleyip desteklemediğini inceleyerek Türkiye için benzersiz bir kavramsal temel sağlamıştır. Bu çalışma, dinin milliyetçiliği ve küreselleşmeyi nasıl etkilediğini, küreselleşme aktörleri olarak kabul edilen dini hizmetlere katılım, milli gurur ve Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler'e (BM) destek değişkenleri aracılığıyla analiz etmektedir. Dünya Değerler Araştırması'nın (WVS) Türkiye ayağı verilerini ve bir dizi genelleştirilmiş sıralı lojistik (gologit) regresyon modelini kullanarak bu çalışma, bu değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koyan ampirik bulgular sağlamayı amaçlamaktadır. Bu üçü arasındaki ilişkiyi anlamak, bireylerin aidiyet, kimlik ve dünya görüşü duygusunu nasıl oluşturdukları konusunda önemli içgörüler sağlar. Bulgular, dindarlığın milli gururla olumlu, AB'ye güvenle olumsuz etkileşime girdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the complex relationships across religiosity, nationalist and globalist attitudes in Türkiye. The study provided a unique conceptual foundation for Türkiye by examining whether religiosity supports nationalist and globalist attitudes. This study analyzes how religion affects nationalism and globalization through the variables of attendance to religious services, national pride, and support for the European Union (EU) and the United Nations (UN). Using the Turkish leg of World Values Survey (WVS) data, and a series of generalized ordered logistic (gologit) regression models, this study aims to provide empirical findings revealing relationships between these variables. Understanding the associations between these variables provides crucial insights into the question what determines participants' sense of national identity and belonging to global institutions. The findings presented that religiosity interacts positively with national pride, and negatively with sonfidence with the EU.