Dual role of football in African societies
Futbolun Afrika topumlarındaki ikili rolü
- Tez No: 929804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Spor, Political Science, Sociology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, futbolun Afrika toplumlarında sosyal, kültürel ve ekonomik bir sembol olarak oynadığı rolü anlamayı amaçlamaktadır. Mülakatların ve teorik kavramların analizi yoluyla bu çalışma, yolsuzluk, kötü yönetim ve siyasi müdahale gibi zorlukları tespit ederken futbolun sosyal uyumu, kültürel kimliği ve ekonomik büyümeyi nasıl geliştirdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca futbolun nasıl birlik duygusu yaratabileceğini, gençleri nasıl motive edebileceğini ve kahramanlar ve tesisler aracılığıyla yerel kalkınmayı nasıl destekleyebileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma ayrıca sporun Afrika kültürüne uyum sağladığına, yani birliktelik ve grupçuluk kavramlarını benimsediğine işaret ediyor. Ancak, birliğin istikrarsızlığı ve diğer önemli sektörler pahasına futbolun gelişimine odaklanılması gibi sorunlar, futbolun büyümesini etkileyen zorluklardan bazılarıdır. Yönetişim sorunlarının ele alınması ve kaynakların doğru şekilde yerleştirilmesi sürecinde futbol, toplumda değişim yaratmanın sürdürülebilir bir yolu olabilir ve bu süreçte Afrika'nın dünya genelindeki yerini ve potansiyelini tanımlayabilir. Bu çalışma aynı zamanda futbolun değişen rolünün anlaşılmasına yardımcı olacak ve Afrika ortamında etkin kullanımı için faydalı öneriler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at understanding the role of football in African societies at several levels, such as a social, cultural and economic symbol. Through the analysis of interviews and theoretical concepts, this study aims to understand how football enhances social cohesion, cultural identity and economic growth while identifying challenges of corruption, mismanagement and political interference. The study also reveals how football can create a sense of unity, motivate the youth and promote local development through heroes and facilities. The research also points out that the sport has adapted to the African culture, meaning that it embraces concepts of togetherness and groupism. However, problems such as the volatility of unity and the focus on the development of football at the expense of other important sectors are some of the challenges that affect its growth. Through the process of addressing issues of governance and the proper placement of resources football can be a sustainable way of bringing about change in the society and in the process define Africa's place and potential across the globe. This work will also go to help in the understanding of the changing role of football as well as provide useful recommendations for its effective utilization in the African environment.