Muğla-merkez (Menteşe) atıksu arıtma tesisi mikroplastik içeriği üzerine bir araştırma
A study on the microplastic content of Muğla (Menteşe) wastewater treatment plant
  1. Tez No: 929803
  2. Yazar: DİLAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ YILMAZ, PROF. DR. MURAT YABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Büyüklükleri 5 mm boyutundan küçük plastik parçacıklar olan mikroplastikler (MP), günümüzün en büyük çevre sorunlarındandır. Atmosferde, karasal ve sucul ekosistemlerde farklı boyut, şekil, renk ve polimer yapısına sahip plastiklere sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu çalışmada, Muğla ili atıksu arıtma tesisi (AAT) Menteşe ilçesi; giriş suyu, çıkış suyu (yaz, sonbahar, kış, ilkbahar) ve çürütülmüş çamur (yaz, sonbahar, ilkbahar) örnekleri alınmıştır. Alınan örnekler organik ve inorganik ayrışımları yapılarak numunelerden MP ayırımı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen örnekler stereo mikroskobu kullanılarak adet, şekil, boyut aralığı ve renklerine göre kategorilere ayrılmıştır ve µm- FTIR spektroskopisi ile polimer analizi gerçekleştirilmiştir. Giriş suyu, çıkış suyu ve çürütülmüş çamurda yaz mevsimi giriş suyu hariç (fragment) baskın görülen MP şekli fibril olarak belirlenmiştir. Baskın MP boyutu tüm alınan numune noktaları ve mevsimlerde ≤100 µm olarak tespit edilirken, baskın MP rengi giriş suyunda yaz mevsiminde sarı-turuncu iken, diğer mevsimlerde siyah renk baskındır. Çıkış suyunda yaz ve kış mevsimlerinde mavi renk baskın iken sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde siyah renk hakimdir. Çürütülmüş çamur örneklerinin tüm mevsimlerinde ise baskın renk olarak mavi gözlemlendi. Yapılan polimer analizinde giriş suyunda baskın MP türü polietilen (PE) iken çıkış suyu ve çürütülmüş çamurda polioksimetilen (POM) tespit edilmiştir. Tesisin giderim verimi mevsimlere göre değişkenlik gösterip sırasıyla şu şekildedir; ilkbahar (%60,89) >kış (%58,01). >sonbahar (%51,08) >yaz (%49,60) Tesisin çıkış suyu ile alıcı ortama günlük deşarjı kış (1.30 x 108 adet) >yaz (1.08 x 108 adet) >ilkbahar (1.04 x 108 adet) >sonbahar (7.70 x 107 adet) şeklindedir. Günlük ortalama 1.05 x 108 MP alıcı ortama deşarj edilmektedir. Giriş ve çıkış suları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken, mevsimsel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Microplastics (MP), plastic particles smaller than 5 mm, are among the most significant environmental challenges of our time. Plastics with various sizes, shapes, colors, and polymer structures are frequently encountered in atmospheric, terrestrial, and aquatic ecosystems. This study focused on the wastewater treatment plant (WWTP) in Menteşe District, Muğla Province, with samples collected from influent water, effluent water (summer, autumn, winter, spring), and digested sludge (summer, autumn, spring). Organic and inorganic components of the samples were separated to isolate MPs. The isolated MPs were categorized by quantity, shape, size range, and color using a stereomicroscope, and polymer analysis was conducted using µm-FTIR spectroscopy. Except for influent water during the summer (where fragments were dominant), fibrils were identified as the predominant MP shape in influent water, effluent water, and digested sludge. The dominant MP size was determined to be ≤100 µm across all sampling points and seasons. In influent water, the dominant MP color was yellow-orange during the summer and black in other seasons. For effluent water, blue was the dominant color in summer and winter, while black dominated in autumn and spring. In digested sludge, blue was the predominant color across all seasons. Polymer analysis indicated that polyethylene (PE) was the dominant MP type in influent water, whereas polyoxymethylene (POM) was the main type identified in effluent water and digested sludge. The removal efficiency of the facility varied seasonally, ranked as follows: spring (%60.89) >winter (%58.01) >autumn (%51.08) >summer (%49.60). The facility's daily MP discharge into the receiving environment via effluent water was calculated as winter (1.30 x 10⁸ particles) >summer (1.08 x 10⁸ particles) >spring (1.04 x 10⁸ particles) >autumn (7.70 x 10⁷ particles). On average, 1.05 x 10⁸ MP particles are discharged daily into the receiving environment. A statistically significant difference was found between influent and effluent water MP concentrations, while no significant seasonal variation was observed.