6 Şubat depreminde kayıp yaşayan bireylerde hayatın amacı ve anlamı, erken dönem uyum bozucu şemalar ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between the purpose and meaning of life, early maladaptive schemas, and post-traumatic growth in individuals who experienced loss in the February 6 earthquake
- Tez No: 929811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada; 6 Şubat depreminde kayıp yaşamış bireylerin hayatın amacı ve anlamı, erken dönem uyum bozucu şemalar ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de 6 Şubat depreminden etkilenmiş gönüllü olarak katılan 135 kayıp yaşamış 169 kayıp yaşamamış olmakla beraber toplam 304 depremzededen oluşmaktadır. Kişisel Bilgi Formu, Hayatın Amacı ve Anlamı Ölçeği, Young Şema Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde, ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup, bireylerin belirtilen değişkenler açısından incelenmesi çerçevesinde hazırlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS analizine tabi tutulup bu değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konması sağlanıp, sonuçlar literatür ışığında tartışılarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın hedefi 6 Şubat depremi yaşamış bireylerin hayatın amacı ve anlamı, erken dönem uyum bozucu şemalar ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkinin bireyin kayıp yaşamış veya yaşamamış olmasına bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, travmatik olaylar sonrasında bireylerin psikolojik süreçlerinde derin değişimler yaşadığını ve bu süreçlerde erken dönem uyum bozucu şemaların, hayatın amacı ve anlamına ilişkin algılarının önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, bireylerin travma sonrası yaşadıkları gelişim süreçlerinin, hayatın anlamı ve amacıyla yakından ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between the purpose and meaning of life, early maladaptive schemas, and post-traumatic growth in individuals who experienced loss during the February 6 earthquake. The sample of the research consists of 304 earthquake survivors from Turkey, including 135 individuals who experienced loss and 169 who did not, all of whom voluntarily participated in the study. The data were collected using a Personal Information Form, the Purpose in Life Test, the Young Schema Questionnaire, and the Post-Traumatic Growth Inventory. A relational survey model was used for data analysis, and the variables were examined using SPSS to explore the relationships among them. The findings were then discussed and evaluated in light of the existing literature. The aim of this study was to investigate whether the relationships between the purpose and meaning of life, early maladaptive schemas, and post-traumatic growth vary depending on whether the individual experienced loss or not during the earthquake. The findings of this study reveal that traumatic events lead to profound changes in individuals' psychological processes, with early maladaptive schemas and perceptions of the purpose and meaning of life playing a significant role in these processes. Furthermore, it was found that the developmental processes individuals experience following trauma are closely related to their sense of meaning and purpose in life.