Kök yüzeyi düzleştirmesinde Er: YAG lazer kullanımı ve e-TZF irrigasyonunun klinik parametreler ve diş eti oluğu sıvısı TGF-β, FGF-2, PDGF-AB seviyelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of Er: YAG laser and I-PRF irrigation on clinical parameters and gingival crevicular fluid levels of TGF-β, FGF-2, PDGF-AB in root surface planing
- Tez No: 929828
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EBRU OLGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Lazerin seçici diş taşı ablazyonu ve bakterisidal etkinliği gibi özellikleri dikkate alındığında mekanik aletler ile yapılan debridmana bir alternatif olabilir. Hastanın kendi kanından elde edilen otolog ürünler, son yıllarda kullanımı artmış, hem klinik hem de histolojik olumlu sonuçlar göstermiştir. e-TZF (enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin), periodontitise bağlı periodontal ceplere uygulandığında gingival fibroblastların ataçmanını ve yara iyileşmesini arttırabilecek potansiyele sahip olabilir. PDGF-AB, TGF-β, FGF-2 tedavi sonrası erken dönemde salınan ve yara iyileşmesini olumlu etkileyen büyüme faktörleridir. Periodontitis tedavisinde Er:YAG lazerin kök yüzeyi düzleştirmesinde (KYD) ve e-TZF'nin subgingival irrigasyonda kullanılması tedavinin etkinliğini arttırabilir. Çalışmamızın amacı Er:YAG lazerin KYD'de kullanılması ve e- TZF ile subgingival irrigasyon yapılması sonucu, klinik parametrelerin ve diş eti oluğu sıvısı (DOS) TGF-β, FGF-2, PDGF-AB miktarlarının geleneksel periodontal tedaviye göre değişimini biyokimyasal olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Considering its selective calculus ablation and bactericidal properties, laser treatment may be an alternative to mechanical debridement. Autologous products obtained from the patient's own blood have gained popularity in recent years, demonstrating both clinical and histological positive outcomes. Injectable platelet-rich fibrin may enhance gingival fibroblast attachment and wound healing when applied to periodontal pockets associated with periodontitis. PDGF-AB, TGF-β and FGF-2 are growth factors released early after treatment and have positive effects on wound healing. The use of Er:YAG laser in root surface planing and i-PRF for subgingival irrigation may enhance the effectiveness of periodontitis treatment. This study aimed to biochemically evaluate the changes in clinical parameters and gingival crevicular fluid levels of TGF-β, FGF-2 and PDGF-AB after Er:YAG laser-assisted root surface planing and subgingival irrigation with i-PRF compared to conventional periodontal treatment.