Yüksek standartlar şeması yüksek olan bireylerde kokain kullanımının incelenmesi/ kokain bağımlısı bireylerde yüksek standartlar şeması ve işlev bozucu baş etme biçimleri
The high standards schema and maladaptive coping mechanisms in cocaine-dependent individuals
  1. Tez No: 929831
  2. Yazar: GÖKCESU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ BEYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, yüksek standartlar şeması ve işlev bozucu baş etme biçimlerinin kokain bağımlısı bireylerdeki etkilerini ve madde kullanmayan bireylerle farklılıklarını incelemektedir. İstanbul'da NP Hastanesi'nden hizmet alan 87 kokain bağımlısı birey ile 121 madde kullanmayan birey olmak üzere toplam 208 katılımcı üzerinde yürütülen araştırmada, katılımcıların erken dönem uyumsuz şemaları, kaçınma stratejileri ve telafi davranışları değerlendirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Young Şema Ölçeği (YŞÖ), Young Rygh Kaçınma Ölçeği (YR-KÖ) ve Young Telafi Ölçeği (YTÖ) kullanılmıştır. Bulgular, kokain bağımlısı bireylerde“yüksek standartlar”,“terk edilme”ve“cezalandırma”şemalarının daha yüksek puanlarla öne çıktığını; ayrıca“sosyal çekilme”ve“hissizlik/duyguları bastırma”gibi kaçınma stratejilerinin daha sık kullanıldığını göstermiştir. Telafi davranışları açısından, kontrol ve asilik eğilimlerinin bağımlı bireylerde daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Yaş değişkeniyle bazı şemalar ve baş etme biçimleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bulgular, kokain bağımlılığı tedavisinde şema terapisi temelli yaklaşımların kullanılmasının önemini vurgulamakta, bireylerin duygusal yoksunluk, terk edilme ve yüksek standartlar gibi şemalarına odaklanılarak işlevsel baş etme biçimlerine yönlendirilmesini önermektedir. Bu kapsamda, bireyselleştirilmiş psikoterapi planlarının bağımlılık tedavi süreçlerini destekleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the high standards schema and maladaptive coping mechanisms in individuals with cocaine dependency and compares them to non-drug-using individuals. Conducted with 87 cocaine-dependent individuals receiving treatment at NP Hospital in Istanbul and 121 non-drug-using individuals, the research evaluated participants' early maladaptive schemas, avoidance strategies, and compensatory behaviors. Data were collected using the Young Schema Questionnaire (YSQ), Young-Rygh Avoidance Questionnaire (YR-AQ), and Young Compensation Inventory (YCI). The findings revealed that cocaine-dependent individuals exhibited higher scores in schemas such as“high standards,”“abandonment,”and“punishment,”while avoidance strategies like“social withdrawal”and“numbing/suppression of emotions”were more frequently observed. In terms of compensatory behaviors, control and rebellious tendencies were more prominent in dependent individuals. Significant correlations were found between age and specific schemas and coping mechanisms. The results highlight the importance of schema therapy-based approaches in treating cocaine dependency, emphasizing the need to address schemas such as emotional deprivation, abandonment, and high standards to guide individuals toward functional coping mechanisms. These findings suggest that personalized psychotherapy plans can effectively support addiction treatment processes.