Etkin ücret teorileri
  1. Tez No: 92990
  2. Yazar: MEHMET ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Makro ekonominin 1970 lere kadar yürürlükte olan konsensüsü, birisi teorik diğeri ampirik olmak üzere iki sebepten dolayı sendeledi. Ampirik sebep, konsensüsün yükselen enflasyon oranlarıyla ve 1970'lerde yaşanan işsizlikle baş edememiş olmasıdır. Teorik sebep ise mikro ekonomik prensipler ile makro ekonomik uygulamalar arasındaki uçurumun aklın alamayacağı kadar büyük olmasıydı. Bu iki sebep Milton Friedman ve Edmund Phelps'in ünlü tahmininde çok aşikar ve etkileyici biçimde bir araya geldi. Phillips'in süslenmemiş eğrisine göre, sadece sürekli bir yüksek enflasyon seviyesine müsaade edilerek sürekli bir düşük işsizlik seviyesi korunabilirdi. 1960'ların sonlarında konsensüs altın çağlarındayken, Friedman ve Phelps enflasyon ve işsizlik arasındaki bu ampirik ilişkinin, eğer politika yapıcılar onu sömürmeye teşebbüs etseydi, yıkılacağını mikro ekonomik prensiplere göre iddia ettiler. Bütün bunlardan sonra işsizliğin denge seviyesi; para büyümesinin ortalama hızına değil, emek arzına, emek talebine, optimal arama zamanına ve diğer mikro ekonomik hususlara bağlı olmalıdır. Enflasyonun işsizlikte kalıcı düşüş olmadan yükselmesi gibi sonradan gelişen olaylar Friedman ve Phelps'in haklılığını ispatlamıştır. Son 30 yıldır makro ekonomide yapılan pek çok araştırma konsensüsün yıkılışına neden olan problemlere yöneliktir. Daha canlı ve daha yoğun çaba ve gayretler, sağlam bir mikro ekonomik temel üzerine makro ekonomi inşaa etme teşebbüsü için sarf edilmektedir. Bu çalışmalar iki grupta toplanabilir. İlk grup makro ekonomik fenomeni denge modelleri yoluyla açıklamaya çalışır. Denge terimi ile arz ve talep dengesini kurmak için ücret ve fiyatların anında ayarlanabildiği modeller kastediliyor. Pek çok makro ekonomist ekonomik dalgalanmaları açıklamak için temiz olmayan piyasa (non market-clearing) teorisinin gerekli olduğunu öngördüler. Aslında böyle bir öngörü 1960'ların hakim konsensüsüne eşliketti. Tam aksine son araştırmalar gösterdi ki zamanlar arası denge modelleri çok daha zengin göstergelere sahiptirler ve kolayca terk edilemezler. İkinci grup ise, dengesizlik modelleri bağlamında makro ekonomiyi yeniden inşaa etmeye çalışır. Bunlar Keynesci analizin köklerine sadık, Keynesci makro ekonomiyi doğrulayan mikro ekonomik temeller bulmaya çalışan Yeni Keynescilerdir. Dengesizliği açıklama konusunda bir çok çaba emek piyasası üzerinde odaklanmıştır. Bu çalışmaların bir kısmını etkin ücret teorileri oluşturmaktadır ve bu teorilere göre ücret ile verimlilik arasında pozitif ilişki vardır. Gerçekte ise nominal ücret katılığını vurgulaması gereken etkin ücretler reel katılıkları izah edebilmektedir.."... i ük ;«:*s
Özet (Çeviri)
LU ABSTRACT The Consensus in macroeconomics that prevailed until the early 1970s faltered for two reasons, one empirical and one theoretical. The empirical reason is that the consensus view did not adequately cope with the rising rates of inflation and unemployment experienced during the 1970s. The theoretical reason is that the chasm between microeconomic principles and macroeconomic practice was too great to be intellectually satisfying. These two reasons came together most obviously and most profoundly in the famous prediction of Milton Friedman and Edmund Phelps. According to the unadorned Phillips curve, one could maintain a permanently low level of unemployment merely by tolerating a permanently high level of inflation. In the late 1960s, when the consensus view was still in its heyday, Friedman and Phelps argued from microeconomic principles that this empirical relationship between inflation and unemployment would break down if policymakers attempted to exploit it. After all, the equilibrium level of unemployment should depend on labor supply, labor demand, optimal search times and other microeconomic considerations, not on the average rate of money growth. Subsequent events proved Friedman and Phelps correct, as inflation rose without any permanent reduction in unemployment. Much of the research in macroeconomics over the past thirty years attempts to deal with problems that caused the breakdown of the consensus. Renewed and more intensive effort has been directed at the attempt to build macroeconomics on a firm microeconomic foundation. The research can be categorized into two groups. First group tries to explain macroeconomic phenomena by means of equilibrium models. By the term equilibrium, I refer to models in which wages and prices adjust instantly to equate supply and demand. Many macroeconomics once presumed that a non-market-clearing theory was necessary to explain economic fluctuations, indeed, such a presumption accompanied the prevailing consensus of theIV 1960s. In contrast, recent research has shown that intertemporal equilibrium models have much richer implications and are not so easily dismissed. But the second group attempts to rebuild macroeconomic within the context of disequilibrium models. These are loyal to the roots of Keynesian analysis but are the New Keynesians who try to find microeconomic foundations and verify Keynesian macroeconomic. Most attempts at explaining disequilibrium have centered on the labor market. Some of those attempts are on efficiency wages theories. According to these theories, there is a positive relation between wages and productivity. But in realty, efficiency wages that has to emphasize the rigidity of nominal wages, be able to explain the real rigidities.