Primer ve metastatik karaciğer tümörlerinde metabolik görüntüleme parametrelerinin ve hepatopulmoner şant varlığının tare tedavi yanıtını predikte etmedeki rolü
The role of metabolic imaging parameters and hepatopulmonary shunt presence in predicting treatment response to tare in primary and metastatic liver tumors
  1. Tez No: 929922
  2. Yazar: MERVE OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, primer ve metastatik karaciğer tümörlerine yönelik TARE tedavisi sonrası tedavi yanıtı ile hastalara ait sosyodemografik, klinik, 18F-FDG PET/BT parametreleri ile hepatopulmoner şant oranı arasındaki ilişkileri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 58 hasta dahil edilmiştir. Her bir hasta için sosyodemografik veriler, 18F-FDG PET/BT parametreleri, hepatopulmoner şant oranı ve tedavi yanıtları değerlendirilmiştir. Bu çalışma, prospektif bir tasarıma sahip olup, hastaların tedaviye yanıtı ve parametreler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda total hasta grubunda; sosyodemografik veriler, patolojik alt tip, SUVmax, TLR, hepatopulmoner şant oranı ve tedavi dozları ile tedavi yanıtı ile anlamlı bir ilişki gözlenmezken, MTV (p=0.004) ve TLG (p=0.014) parametreleri ve tedavi yanıtı arasında anlamlı bir negatif korelasyon bulunmuştur. HSK hastalarında ise, yalnızca TLG değeri ile tedavi yanıtı arasında anlamlı bir negatif korelasyon bulunmuştur (p=0.049). ROC analizi sonuçlarında, MTV parametresinin AUC değeri 0,703 (eşik değer: ≤ 61,07) ve TLG parametresinin AUC değeri 0,699 (eşik değer: ≤ 303,99) olarak hesaplanmıştır. Sonuç: MTV ve TLG, TARE tedavisi sonrası tedavi yanıtını tahmin etmede anlamlı bir öngörü gücüne sahip parametrelerdir. Bu bulgular, tedavi sürecinin kişiye özel düzenlenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between treatment response following TARE therapy for primary and metastatic liver tumors and sociodemographic, clinical, 18F-FDG PET/CT parameters, and hepatopulmonary shunt fraction in patients. Materials and Methods: The study included 58 patients. Sociodemographic data, 18F-FDG PET/CT parameters, hepatopulmonary shunt fraction, and treatment responses were evaluated for each patient. This study has a prospective design, and the relationships between treatment response and various parameters were analyzed. Results: In the total patient group, no significant relationship was observed between sociodemographic data, pathological subtypes, SUVmax, TLR, hepatopulmonary shunt fraction, treatment doses, and treatment response. However, a significant negative correlation was found between MTV (p=0.004), TLG (p=0.014), and treatment response. In the HCC subgroup, only a significant negative correlation was found between TLG and treatment response (p=0.049). ROC analysis showed that the AUC value for MTV was 0.703 (cut-off: ≤61.07) and for TLG was 0.699 (cut-off: ≤303.99). Conclusion: MTV and TLG are significant predictors of treatment response following TARE therapy. These findings emphasize the importance of personalized treatment planning.