Dijital liderlik ve örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkide teknostresin aracılık rolü
The mediating role of technostress in the relationship between digital leadership and organizational alienation
- Tez No: 929933
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı dijital liderliğin, örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisini tespit etmek ve teknostresin bu ilişkide aracı bir role sahip olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiyede sivil havacılık sektöründe çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmada Zeike, Bradbury, Lindert ve Pfaff (2019) tarafından geliştirilen dijital liderlik ölçeği, Mottaz (1981) tarafından geliştirilen örgütsel yabancılaşma ölçeği ve Alam (2015) tarafından geliştirilen 14 maddelik teknostres ölçeği kullanılmıştır. Elde edilmiş olan veriler betimsel istatistik, korelasyon, basit ve hiyerarşik regresyon analizleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde dijital liderlik ile örgütsel yabancılaşma arasında pozitif yönlü, dijital liderlik ve teknostres arasında pozitif yönlü, örgütsel yabancılaşma ve teknostres arasında da pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dijital liderlik ve örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkide teknostresin aracı role sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın, dijital liderlik, örgütsel yabancılaşma ve teknostres arasıdaki ilişkiyi inceleyerek hem literatürdeki boşlukları dolduracağı hem de yöneticilere teknostresin etkilerini azaltma konusunda önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the impact of digital leadership on organizational alienation and to determine whether techno-stress serves as a mediating factor in this relationship. The research sample comprises employees working in Turkiye's civil aviation sector, with data collected through a survey methodology. The study employs the digital leadership scale developed by Zeike et al. (2019), the organizational alienation scale by Mottaz (1981), and a 14-item techno stress scale by Alam (2015). Data analysis includes descriptive statistics, correlation, and both simple and hierarchical regression analyses. Findings reveal positive correlations between digital leadership and organizational alienation, digital leadership and techno-stress, and organizational alienation and techno-stress. Moreover, techno-stress is identified as a mediator in the relationship between digital leadership and organizational alienation. This study aims to fill gaps in the literature by exploring the interplay between digital leadership, organizational alienation, and techno-stress, and to provide managers with insights into mitigating the effects of techno-stress.