Rozase hastalarında bağırsak geçirgenliği ile gastrointestinal semptomlar arasındaki ilişki: Egzersiz, sistemik inflamasyon indeks ve serum zonulin düzeylerinin rolü
The relationship between intestinal permeability and gastrointestinal symptoms in rosacea patients: Role of exercise, systemic inflammation index and serum zonulin levels
  1. Tez No: 929972
  2. Yazar: MİHRİBAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU, DOÇ. DR. AYŞE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Rozase, özellikle yüzün merkezi bölgesini etkileyen eritem, kızarıklık, papül ve püstüller, telanjiektaziler, ödem, kuruluk, fimatöz değişiklikler ve oküler tutulum ile karakterize, kronik inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Hastalık, dört alt tipe ayrılmaktadır: eritematotelanjiektatik rozase, papülopüstüler rozase, fimatöz rozase ve oküler rozase. Demodeks akarları, mikroorganizmalar, sigara, alkol, UV radyasyonu, beslenme, ısı ve stres gibi çevresel ve yaşam tarzı faktörleri, hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, rozasenin yalnızca bir cilt hastalığı olmadığını, aynı zamanda bağırsak sağlığıyla da yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Bağırsak epitel hücrelerindeki sıkı bağlantıların bozulması, bağırsak duvarının geçirgenliğini artırır. Bu durum, bağırsak lümenindeki toksinlerin, sindirilmemiş besin parçacıklarının ve mikroorganizmaların kan dolaşımına geçmesine yol açarak inflamatuar süreci başlatır. Sürekli hale gelen bu durum sebebiyle, inflamasyon kronik şekle dönüşür ve tüm vücudu etkileyen sistemik inflamasyon tablosu ortaya çıkar. Çalışmaya, 18-65 yaş aralığında 55 rozase tanısı almış hasta ile 55 kontrol grubu hastası dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan kan örnekleri üzerinden tam kan sayımı yapılmış, ELISA yöntemiyle zonulin analizi gerçekleştirilmiş ve tam kan sayımı verilerinden sistemik immün inflamasyon indeksi hesaplanmıştır. Ayrıca, katılımcılara gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği, egzersiz alışkanlıkları, yaşam tarzı ve sosyo-demografik verileri içeren anketler uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, rozase hastalarında kontrol grubuna kıyasla zonulin değerlerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğunu (p0,05) göstermektedir. Rozase ve kontrol grupları içinde, haftada 3-5 gün düzenli egzersiz yapan bireylerin zonulin ve sistemik inflamasyon değerleri, yapmayanlara göre daha düşük olmasına rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Ayrıca, rozase hastalarında kontrol grubuna kıyasla hazımsızlık (p0,05) şikayetlerinin daha yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bağırsak geçirgenliğinin onarılmasını hedefleyen tedaviler ile bağırsak sağlığını destekleyen beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri, rozase yönetiminde etkili bir yaklaşım olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rosacea is a chronic inflammatory skin disease affecting the central face, characterized by erythema, redness, papules, pustules, telangiectasia, edema, dryness, phymatous changes, and ocular involvement. It has four subtypes: erythematotelangiectatic, papulopustular, phymatous, and ocular. Triggers include Demodex mites, microorganisms, smoking, alcohol, UV exposure, diet, temperature, and stress. Recent studies suggest rosacea is closely linked to gut health. Disruption of tight junctions in intestinal epithelial cells increases intestinal permeability, allowing toxins, undigested food particles, and microorganisms to enter the bloodstream, triggering inflammation. Persistent permeability leads to chronic systemic inflammation, affecting the entire body. The study included 55 patients diagnosed with rosacea and 55 individuals in the control group, aged between 18 and 65. Complete blood count analysis was performed on blood samples collected from participants, zonulin levels were measured using the ELISA method, and systemic immune inflammation index values were calculated based on complete blood count data. Additionally, participants completed questionnaires assessing gastrointestinal symptom severity, exercise habits, lifestyle factors, and socio-demographic characteristics. Data were analyzed using SPSS 22.0 software. The findings indicate that zonulin levels were significantly higher in rosacea patients compared to the control group (p0.05). Within both the rosacea and control groups, individuals who exercised regularly (3-5 days per week) had lower zonulin and systemic inflammation levels than those who did not; however, these differences were not statistically significant (p>0.05). Additionally, gastrointestinal symptoms such as indigestion (p0.05) were more common in rosacea patients compared to the control group. In conclusion, therapies aimed at restoring intestinal permeability, along with dietary and lifestyle modifications that support gut health, may be an effective approach in the management of rosacea.