Rozase hastalarında demodex enfestasyonu ile metabolik sendrom arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
In rosacea patients with demodex infestation evaluation ofthe relationship between metabolic syndrome
- Tez No: 842579
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ASLI ERDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rozase primer olarak yüzün merkezini tutan, remisyon ve alevlenmelerle seyreden kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Rozase patogenezinde mikroorganizmaların rolü kesin bir şekilde aydınlatılamasa da birçok çalışmada Demodex akarlarının rozase hastalarında anormal şekilde artış gösterdiği gösterilmiştir. Rozase hastalığı ayrıca mide hastalıkları, enflamatuvar bağırsak hastalıkları ve metabolik sendrom, depresyon, anksiyete ve dejeneratif nöral bozukluklar gibi hastalıklarla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle rozase önemli morbiditeye sahip çeşitli durumların bir belirtisi olarak düşünülebilir ve sistemik bir hastalık olarak kabul edilebilir. Çalışmanın amacı rozase hastalarında yüz derisindeki Demodex yoğunluğunun metabolik sendromla ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Şubat 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuraran, 18 yaş ve üzeri rozase tanısı almış hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi, rozase şiddet skorlaması 2004 Amerika Rozase Derneği tablosuna göre hesaplandı. Metabolik sendrom tanı kriterlerini araştırmak için hastaların fizik muayene bulguları kaydedildi ve laboratuvar tetkikleri istendi. Klinik olarak rozase tanısı almış olan hastalar eritemato-telenjiyektazik (n=33) ve papülopüstüler (n=31) olmak üzere iki gruba ayrıldı ve kontrol grubu dahil edildi (n=30). Demodex yoğunluğunun tespiti için tüm gruplara 2 kez ard arda standart yüzeysel deri biyopsisi uygulandı. Tespit edilen Demodex sayıları kaydedildi. Metabolik sendromu olan ve olmayan gruplar arasında Demodex yoğunluğu açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmese de toplam Demodex sayısının laboratuvar değerleri ve fizik muayene bulguları ile korelasyonuna bakıldığında toplam Demodex sayısı ile sistolik kan basıncı (p=0,012) ve diyastolik kan basıncı (p=0,047) arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Rosacea is a chronic inflammatory condition with remissions and exacerbations, primarily involving the center of the face. Although the role of microorganisms in the pathogenesis of rosacea has not been definitively elucidated, many studies have shown that Demodex mites are abnormally increased in rosacea patients. Rosacea has also been strongly associated with gastric diseases, inflammatory bowel diseases and diseases such as metabolic syndrome, depression, anxiety and degenerative neural disorders. Therefore, rosacea can be considered a symptom of several conditions with significant morbidity and can be considered a systemic disease. The aim of the study was to investigate the relationship between Demodex density in facial skin and metabolic syndrome in patients with rosacea. Between February 2023 and August 2023, patients diagnosed with rosacea aged 18 years and older who applied to the Skin and Venereal Diseases outpatient clinic of Istanbul Medeniyet University Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital were included in the study. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded and rosacea severity scoring was calculated according to the 2004 American Rosacea Society table. Physical examination findings were recorded and laboratory tests were ordered to investigate the diagnostic criteria for metabolic syndrome. Patients with clinically diagnosed rosacea were divided into two groups as erythemotelangiectatic (n=33) and papulopustular (n=31) and a control group was included (n=30). Standard superficial skin biopsy was performed 2 times consecutively in all groups for the determination of Demodex density. The number of Demodex detected was recorded. Although there was no statistically significant difference between the groups with and without metabolic syndrome in terms of Demodex density, a statistically significant correlation was found between the total number of Demodex and systolic blood pressure (p=0.012) and diastolic blood pressure (p=0.047).