Liquidambar orientalis'in yapraklarından tentür eldesi ve üreaz inhibisyon aktivitesinin belirlenmesi
Determination of urease inhibition activity of tincture of Liquidambar orientalis leaves
  1. Tez No: 929971
  2. Yazar: AYGÜL AKIN EKMEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ÖZLER, DOÇ. DR. YUSUF SICAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Peptik ülser hastalığının yanı sıra mide veya duodenumda enfeksiyona neden olabilen Helicobacter pylori bakterisi ayrıca mide astarını iltihaplandırabilir ve tahriş edebilir. Tedavi mümkün olmayan H. pylori enfeksiyonları nadirende olsa mide kanserine yol açabilir. Bu tez çalışmasında, Muğla'ya özgü olan Liquidambar orientalis Mill.'in yapraklarından çeşitli oranlarda bitki:çözücü ve farklı EtOH konsrasyonlarda tentür hazırlanmıştır. Elde edilen tentürlerin kimyasal içeriği HPLC ile tespit edilmiştir. Sığla tentürlerinin üreaz inhibisyon potansiyellerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. LOF ve LOD kodlu tentürlerde pirokatekol, kateşin ve epikateşin olmak üzere 3 fenolik maddenin tamamında bulunduğu tespit edildi. LOD.1.3.45 tentürün üreazı testin pozitif standardı olan tiyoüreden 2 kat daha iyi inhibe ettiği tespit edildi. L. orientalis Mill.'in LOD kodlu tentürlerin ileriye dönük H. pylori enfeksiyonundan korunmada ilaç sanayisinde alternatif bir ilaç formu olabileceği ve ülke ekonomisine katma değer sağlama potansiyeli umut vaad etmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to peptic ulcer disease, the bacterium Helicobacter pylori, which can cause infection in the stomach or duodenum, can also inflame and irritate the stomach lining. Untreatable H. pylori infections can rarely lead to stomach cancer. In this thesis study, tinctures were prepared from the leaves of Liquidambar orientalis Mill., which is specific to Muğla, in various plant:solvent ratios and different ethanol concentrations, fresh and dry. The chemical content of the obtained tinctures was determined by HPLC. It was aimed to reveal urease inhibition potentials. It was found that all 3 phenolic substances, namely pyrocatechol, catechin and epicatechin, were present in LOF and LOD coded tinctures. It was found that LOD.1.3.45 tincture inhibited urease 2 times better than thiourea, which was the positive standard of the test. The results of this thesis study are promising in that tinctures prepared from dry leaves of L. orientalis Mill. may be an alternative drug form for the pharmaceutical industry in the removal against H. pylori infection, and have the potential to add value to the country's economy.