Gündelik hayatın sıradanlığı ve Ozan Sağdıç'ın fotografik vizyonu
The ordinariness of everyday life and Ozan Sağdiç's photographic vision
- Tez No: 929998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Michael De Certeau'nun Gündelik hayat kuramını temel alarak toplumsal hayattaki iktidar düzenlemeleri ve bireyin bu denetim mekanizmalarına karşı geliştirmiş olduğu eylemleri Ozan Sağdıç fotoğrafları üzerinden analiz ederek ele almıştır. Certeau'nun iktidar kural ve stratejilerine karşı sıradan insanın direnme biçimi olarak yaratıcı taktiklerini teorik bir zeminde tartışmaktadır. Ozan Sağdıç'ın fotoğrafları ise bu eylemlerin gündelik temsilini ortaya koyarken, gündelik hayat içerisindeki sıradan insanın önemsiz olarak görünen faaliyetlerindeki direme biçimlerini saptamaktadır. Ayrıca tezin odak noktası olan Sağdıç'ın kişisel ve mesleki yaşam öyküsü ile beraber fotografik tarzını belirlemek adına Barthes'ın düzanlam – yananlam kavramları aracılığıyla analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda gündelik hayat içerisindeki güç ilişkileri ve direnme biçimlerinin saptaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the power arrangements in social life and the actions developed by the individual against these control mechanisms by taking Michael De Certeau's theory of everyday life as a basis and deals with Ozan Sağdıç's photographs. It discusses Certeau's creative tactics as a form of resistance of ordinary people against the rules and strategies of power on a theoretical basis. While Ozan Sağdıç's photographs reveal the everyday representation of these actions, they also determine the forms of resistance in the seemingly unimportant activities of ordinary people in everyday life. In addition, analyses were conducted using Barthes' concepts of denotation and connotation in order to determine Sağdıç's photographic style along with his personal and professional life story, which is the focal point of the thesis. As a result of these analyses, the power relations and forms of resistance in everyday life were determined.