6-15 yaş arasındakiotizmli çocukların beslenme tarzında ebeveynlerin eğitim öncesi ve sonrası bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Examination of parents' knowledge and attitudes before and after nutrition education on the dietary habits of children with Autism Spectrum Disorder (ASD) aged 6-15
- Tez No: 930020
- Danışmanlar: DR. KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Ayşe Rumeysa ALKURT 6-15 Yaş Arasındaki Otizmli Çocukların Beslenme Tarzında Ebeveynlerin Eğitim Öncesi Ve Sonrası Bilgi Ve Tutumlarının İncelenmesi Yüksek Lisans Tezi İstanbul, 2025 Bu çalışma, 20 Ekim 2023 – 9 Ocak 2025 tarihleri arasında 6-15 yaş arasındaki 35 otizmli çocuğa sahip gönüllü ebeveyn üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ön aşamasında ebeveynlere anket çalışması yapılmış ve bilgi düzeyleri ölçülmüştür. Daha sonrasında bir eğitim programı düzenlenmiştir. Eğitim programının içeriğinde çocukların beslenme alışkanlığı nasıl düzenlenir, gastrointestinal sistem problemleri nasıl düzeltilir, farklı diyet yöntemleri ile 2 ay süren programda her hafta olacak şekilde bir çalışma programı uygulanmıştır. Çalışmada, velilerin çocuklarını için beslenme alışkanlıklarının besin seçiciliği ile ilişkisi incelenmiş ve demografik faktörlerle olan bağlantıları değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, otizm tanısı almış çocukların demografik, fiziksel ve psikolojik özellikleri beslenme alışkanlıkları ile sağlık durumları incelenmiştir. Katılımcı ebeveynlerin 14'ünün (%40) erkek ve 21'inin (%60) ise kadın olduğu görülmektedir. Ayrıca bu katılımcıların sahip olduğu çocukların 18'inin (%51,4) oğlan çocuğu ve 17'sinin (%48,6) ise kız çocuğu olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılım sağlayan ebeveynlerin 9'unun(%25,7) en fazla ortaokul mezunu, 9'unun (%25,7) lise mezunu ve 17'sinin (%48,6) ise üniversite mezunu (lisans + lisansüstü) olduğu görülmektedir. Katılımcıların çocuklarına ait yaş, boy ve kilo parametreleri hakkında tanımlayıcı bilgiler yer almaktadır. Ön test verileri dikkate alınarak ebeveynlerin beslenme konusunda bilgi sahibi olma durumları ile çocuğa özel diyet programı uygulama durumları arasındaki ilişki Fisher-Freeman-Halton bağımsızlık testi ile incelenmiştir Son test verileri dikkate alınarak çocuğa özel diyet programı uygulama durumları ile çocuğun ishal olma durumları arasındaki ilişki Fisher'sExact bağımsızlık testi ile incelenmiştir. Sonuç olarak, araştırma bulgularında ailelerin bilgi düzeyleri arttıkça çocukların gastrointestinal problemlerin azaldığına ailelerin beslenme konusunda bilgi düzeylerinin yeterli olmadığı ve daha çok eğitim verilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Çalışma 35 kişi üzerinde olduğu için eğitim düzeyinin artması ile çocukların sağlıkları üzerindeki bulgular anlamsız çıkmıştır. Anahtar Kelimeler Otizm, ebeveyntarzı, tutum, beslenme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ayşe Rumeysa ALKURT Title: Examination of Parents' Knowledge and Attitudes Before and After Nutrition Education on the Dietary Habits of Children with Autism Spectrum Disorder (ASD) Aged 6-15 Master Thesis İstanbul,2025 The study was conducted with 35 parents of children with autism between the ages of 6-15, who voluntarily participated between October 20, 2023, and January 9, 2025. In the initial phase of the study, a survey was conducted to assess the parents' level of knowledge. Subsequently, an educational program was organized. The content of the training program included how to regulate the children's eating habits, how to address gastrointestinal system problems, and how to apply a 2-month program with a weekly schedule that involved different dietary methods. The study investigated the relationship between parents' nutritional habits and their children's food selectivity, as well as the connection with demographic factors. In this research, the demographic, physical, and psychological characteristics of children diagnosed with autism, their nutritional habits, and their health statuses were examined. Of the participating parents, 14 (40%) were male and 21 (60%) were female. Additionally, 18 (51.4%) of their children were boys, and 17 (48.6%) were girls. Among the participants, 9 (25.7%) had at most a middle school education, 9 (25.7%) were high school graduates, and 17 (48.6%) had university degrees (undergraduate or postgraduate). The study also provided descriptive data on the age, height, and weight parameters of the children. The relationship between parents' knowledge level about nutrition and the implementation of a specific diet plan for the child was analyzed using the Fisher-Freeman-Halton independence test, based on the pre-test data. The relationship between the implementation of a specific diet plan for the child and the occurrence of diarrhea in the child was analyzed using Fisher's Exact independence test, based on the post-test data In conclusion, the research findings indicate that as the parents' knowledge level increased, their children's gastrointestinal problems decreased. However, it was determined that parents' knowledge level on nutrition was insufficient and that more education is needed. Since the study was conducted with only 35 participants, the findings regarding the relationship between educational level and children's health outcomes were found to be insignificant. Keywords Autism, parentalapproach, attitude, nutrition