Rektum kanseri hastalarında pelvis antropometri ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pelvic anthropometry measurements in rectal cancer patients
  1. Tez No: 930021
  2. Yazar: ADALET KALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FURKAN ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kolorektal kanser, dünya genelinde kanser türleri arasında üçüncü sırada olup, bu vakaların %40'ını rektum kanseri oluşturur. Rektum ve pelvis ölçüleri cerrahi müdahalelerde önemli bir unsurdur. Bu çalışmada, rektum kanserli ve sağlıklı bireylerde pelvis mesafesi değerlerini cinsiyete göre belirleyerek, cerrahi süreçte başarının arttırılması amaçlanmaktadır. 18-90 yaş arasında 114 kadın birey (57 hasta kadın- 57 kontrol grubu kadın) ile 114 erkek birey (57 hasta erkek- 57 kontrol grubu erkek) retrospektif olarak değerlendirildi. Bireylerin bilgisayarlı tomografi görüntülerinden Sectra IDS7 uygulaması ile ölçüm alındı. İstatiksel analizler IBM SPSS Statistics 26.0 for Windows (New York; ABD) kullanılarak yapıldı. Pelvis girişi, orta pelvis ve pelvis çıkışı sağlıklı kadınlarda, sağlıklı erkeklere göre büyük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third leading cause of cancer worldwide, with rectal cancer accounting for 40% of cases. Rectal and pelvic measurements are an important factor in surgical interventions. In this study, we aimed to increase the success of the surgical process by determining the pelvic distance values according to gender in rectal cancer and healthy individuals. 114 females (57 female patients and 57 control group females) and 114 males (57 male patients and 57 control group males) aged 18-90 years were retrospectively evaluated. Measurements were taken from the computed tomography images of the individuals with Sectra IDS7 application. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 26.0 for Windows (New York; USA). Pelvic inlet, mid pelvis and pelvic outlet were found to be larger in healthy female than in healthy male.