Farklı kanal dolgu patları kullanılarak tek seans kanal tedavisi uygulanan kronik apikal periodontitisli hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi: İn vivo çalışma
Evaluation of oxidative stress in patients with chronic apical periodontitis treated with single session root canal treatment using different root canal filling paste: In vivo study
  1. Tez No: 938778
  2. Yazar: BENGİ GÜLGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA BENAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı epoksiamin rezin bazlı ve biyoseramik bazlı kök kanal patları kullanılarak tek seansta kanal tedavisi yapılmış kronik apikal periodontitis tanılı hastalarda oksidatif stres belirteçlerinin karşılaştırılmasıdır. Aynı zamanda katılımcıların başlangıç PAİ seviyeleri de başlangıçta alınan örneklerden elde edilen oksidatif stres belirteçleriyle karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kronik apikal periodontitis teşhisli 26 hasta, kullanılacak kök kanal patına göre sayıca eşit (n=13) iki gruba ayrıldı (Biyoseramik Grubu ve Epoksiamin Grubu). Hastalarda kullanılacak kanal patı başka bir hekim tarafından kapalı zarflar içerisinden seçildi. Hastaların tedavi öncesi PAİ skorları kaydedildi. Kanal tedavisine başlamadan önce hastalardan tükürük örneği alındı. Kanal tedavisi esnasında da kök kanalı içerisinden diş ve pulpa dokusu örneği alındı. Kök kanal tedavisi seçili patla bitirildikten sonra hastalara tekrar randevu oluşturuldu ve 30. günde ikinci defa tükürük örneği alındı. Tükürükten alınan örnekler ve kök kanalı içerisinden alınan örnekler; Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS), Oksidatif stres indeksi (OSİ), 8-Epi, Malondialdehit (MDA) ve Myeloperoksidaz (MPO) belirteçleri için incelendi. 8-Epi için ELİSA test kiti, diğer belirteçler için kolorimetrik analiz yöntemleri kullanıldı. İstatistiksel analizde normallik varsayımının karşılandığı durumlarda bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T testi, bağımlı olduğu durumda Bağımlı Örneklem T testi; varsayımın karşılanmadığı durumlarda ise Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaret Sıra testi uygulandı. Normal dağılıma uygun sürekli ölçümler arası ilişkileri incelenmesinde Pearson Korelasyonu, normal dağılım olmadığı durumda ise Spearman korelasyonları uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare oxidative stress markers in patients who underwent single-session root canal treatment using epoxyamine resin-based and bioceramic-based root canal sealants. The baseline PAI levels of the participants were also compared with the oxidative stress markers obtained from the samples taken at baseline. Materials and Methods: Twenty-six patients with chronic apical periodontitis were divided into two equal groups (n=13) according to the root canal sealer to be used (Bioceramic Group and Epoxyamine Group). The root canal paste to be used in the patients was selected by another clinician from closed envelopes. PAI scores of the patients were recorded before treatment. A saliva sample was taken from the patients before starting root canal treatment. During root canal treatment, tooth and pulp tissue samples were taken from the root canal. After the root canal treatment was completed with the selected sealer, an appointment was made for the 30th day and a second saliva sample was taken on the 30th day. Saliva and root canal samples were analysed for Total Antioxidant Status(TAS), Total Oxidant Status (TOS), Oxidative stress index (OSI), 8-Epi, Malondialdehyde (MDA) and Myeloperoxidase (MPO) markers. ELISA test kit was used for 8-Epi and colorimetric analysis methods were used for other markers. In statistical analyses, Independent Sample T test was used to compare two independent groups when the assumption of normality was met, Dependent Sample T test was used when the assumption was dependent, and Mann Whitney U and Wilcoxon Sign Rank test were used when the assumption was not met. Pearson's correlation was used to analyse the relationships between continuous measurements suitable for normal distribution, and Spearman's correlations were applied in the absence of normal distribution.